Szkło leśne czyli tradycyjne

Szkło leśne czyli tradycyjne

szkło z bąbelkami powietrza
Rate this post

Szkło jest surowcem, które istnieje już od wielu wieków. Obecnie, szklane elementy znajdują się praktycznie w każdym pomieszczeniu naszego domu, w miejscu pracy i w przestrzeni publicznej. Pomijając okna i elementy architektury, warto zwrócić uwagę na szklane naczynia, części zastawy stołowej czy ozdoby ze szkła.

Obecnie, dominują nowoczesne trendy dlatego spośród szklanych elementów i ozdób dominują szklanki z cienkiego szkła i wazony z grawerowanym szkłem. Znaczna większość z nas zdecydowanie preferuje akcesoria z cienkiego szkła, ponieważ w wielu przestrzeniach jest ono bardziej prezencyjne. Poza tym, decydując się na konkretny typ szkła, kupujemy całe zestawy szklanek, kieliszków czy części zastawy stołowej i elementów uzupełniających.

Wybierając akcesoria ozdobne do mieszkania, musimy dobrać je do pozostałych zestawów.

Szkło leśne a nowoczesne

zestaw ze szkła leśnego
Przykładowy zestaw ze szkła leśnego od producenta Robimax.

Ze względu na rozwój technologii i łatwą dostępność towarów, wiele osób wybiera zestawy ze szkła, które często można znaleźć na sklepowych półkach.

Niewielka część z nas idzie jednak o krok dalej w celu dopasowania funkcjonalnych akcesoriów oraz ozdób do naszego mieszkania. Dziś, mimo tego iż w domach i lokalach użytkowych dominuje nowoczesny wystrój, nadal szeroko dostępne są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju zestawy ze szkła leśnego.

Czym się różni szkło leśne od nowoczesnego? – Przede wszystkim sposobem produkcji. Szkło dzisiejsze jest wykonywane najczęściej w fabrykach.

Masowa produkcja gwarantuje, że każdy element z zestawu będzie miał dokładnie taką samą szerokość ścianek, kolor szkła będzie identyczny we wszystkich produktach oraz, że żaden produkt nie będzie posiadał pęcherzyków powietrza, wgnieceń czy odkształceń.

Z kolei szkło leśne jest wykonywane dzięki stosowaniu metody, która została opracowana i była wykorzystywana w czasach średniowiecza. Obecnie, mimo upływu lat, szkło leśne jest wytwarzane dokładnie w ten samo sposób co kilkaset lat temu w tradycyjnych hutach szkła.

Cechy szkła leśnego

Szkło leśne posiada kilka charakterystycznych cech. Pierwszą z nich jest zielonkawe zabarwienie, które zawdzięcza się obecności tlenków żelaza w piasku stosowanego do wyrobu szkła. Nietypowy, zielony odcień wyróżnia szklane elementy. Dodatkowo, ten typ wyrobów ze szkła leśnego można dopasować do wielu pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym, starodawnym lub minimalistycznym i klasycznym.

Drugim, typowym dla leśnego szkła elementem, jest częsta obecność pęcherzyków powietrza. Bąbelki są porozmieszczane nierównomiernie na powierzchni całego wyrobu. Mimo iż z leśnego szkła produkuje się całe zestawy, każdy element może różnić się od siebie właśnie rozmieszczeniem bąbelków powietrza.

Szkło z bąbelkami powietrza jest urokliwe i mimo, iż w maszynowej produkcji obecność bąbelków oznacza wadę fabryczną, w przypadku szkła leśnego, jest to cecha szczególna. Pęcherzyki powietrza w masie szklanej nadają charakterystycznego wyglądu wazonom, szklankom, kieliszkom czy świecznikom.