Wyposażenie gabinetu każdego stomatologa

Wyposażenie gabinetu każdego stomatologa

Rate this post

Gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w sprzęt wykonany z najlepszych materiałów, spełniając tym samym podstawowe wymogi sanitarno-higieniczne.

Meble znajdujące się w gabinecie dentystycznym muszą być odznaczać się wysoką jakością, zapewniając tym samym bezpieczeństwo pracy lekarzowi i wygodę pacjentowi. Jak zatem powinno wyglądać wyposażenie gabinetu stomatologicznego?

Spełnienie wymogów sanitarno-higienicznych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy to jedne z najważniejszych kryteriów podczas kompletowania wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Oprócz tego najlepsze meble powinny posiadać atesty oraz certyfikaty, potwierdzające ich wysoką jakość wykonania. Na co zwrócić uwagę podczas kompletowania całego wyposażenia do swojego gabinetu?

Wysokiej jakości materiały mebli stomatologicznych

Z racji tego, że w gabinetach stomatologicznych najważniejsza jest higiena i przestrzeganie wymogów sanitarnych, meble które się tam znajdą powinny być wykonane z materiałów, które pozwolą na utrzymanie ich w czystości. Zatem należy wybierać spośród mebli metalowych lub syntetycznych, najlepiej ze szklanym blatem, nie wchłaniających wilgoci i innych drobnoustrojów. Odporne na wilgoć asystory medyczne oraz taborety, a także konstrukcje unitów stomatologicznych powinny znaleźć się w każdym gabinecie. Wysokiej jakości meble medyczne są również malowane lakierem odpornym na silne detergenty i środki odkażające.

W przypadku mebli tapicerowanych jak taboret medyczny czy fotel stomatologiczny, warto postawić na dobrej jakości materiał poliuretanowy. Należy zwrócić również uwagę na jakość szwów. Najbardziej praktyczne i bezpieczne są meble tapicerowane łączone bezszwowo. Nie jest to kwestia estetyczna, ale przede wszystkim higieniczna. Fotele oraz taborety medyczne bezszwowe są proste w utrzymaniu czystości, ponieważ żadne drobnoustroje nie osadzają się na ich zakończeniach. Podczas dezynfekcji stomatolog nie musi przykładać wagi do dokładnego wyczyszczenia przestrzeni znajdującej się pomiędzy szwami.

Producenci wyposażenia do gabinetów stomatologicznych stawiają zatem na materiały tapicerowane, skóropodobne, które są odporne na wilgoć i nie wchłaniają w siebie patogenów. Jednocześnie wszystkie elementy metalowe (nóżki lub konstrukcje) produkują z wysokiej jakości stali lub aluminium, a całą konstrukcję pokrywają specjalnym lakierem odpornym na promieniowanie UV oraz wszystkie środki chemiczne.

Fotel dentystyczny – podstawowe wyposażenie gabinetu

Fotel dentystyczny powszechnie zaliczany jest do podstawowego wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Bez niego przyjmowanie i leczenie uzębienia pacjentów jest niemożliwe. Sam fotel nie tylko powinien być komfortowy dla pacjenta, ale także wykonany z najwyższej jakości materiałów, zapewniając bezpieczeństwo podczas jego sterowania.

Do produkcji fotela dentystycznego wykorzystuje się materiał odporny na otarcia, łatwy w czyszczeniu i bezpieczny dla środków odkażających, co znacznie ułatwia utrzymanie go na najwyższym poziomie sterylności.

Asystor stomatologiczny – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Większość stomatologów podczas urządzania własnego gabinetu skupia się na wyborze odpowiedniego, wielofunkcyjnego fotela, zupełnie zapominając o pojemnym asystorze stomatologicznym. Okazuje się jednak, że bez asystora codzienna praca byłaby bardziej skomplikowana, a konieczność nieustannego wstawania z taboretu po niezbędne narzędzia stomatologiczne wydłużyłaby czas zabiegów. Co to jest asystor i dlaczego powinien znaleźć się w każdym gabinecie?

Asystor pełni taką samą funkcję jak stół na narzędzia chirurgiczne podczas operacji. Nie może go zabraknąć w żadnym gabinecie, głównie ze względu na fakt, że to właśnie w nim znajdują się wszystkie niezbędne narzędzia wykorzystywane podczas zabiegów stomatologicznych. Profesjonalne asystory podczas produkcji są wyposażone w możliwość regulowania ich wysokości.

Wybierając asystor stomatologiczny warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania i materiały wykorzystane przy jego produkcji. Dobrej jakości asystor, spełniający wszystkie wymogi sanitarne oraz posiadający certyfikat CE jest wykonany z wysokiej jakości płyty HPL. Sam mebel powinien być pomalowany lakierem odpornym na rdzę oraz wszystkie środki do dezynfekcji. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać go w czystości.

Praktyczne wyposażenie gabinetu stomatologicznego

W wyposażeniu gabinetu dentystycznego nie może zabraknąć całego unitu stomatologicznego, w tym wygodnego fotela, a także małego i dużego asystora czy taboretu medycznego. Ważne jednak, aby każdy element był wykonany z najwyższej jakości materiałów i spełniał konkretne wymogi sanitarne. Profesjonalne meble medyczne są produkowane w taki sposób, aby możne je było utrzymać w czystości poprzez częstą dezynfekcję. Warto zatem dokładnie zapoznać się z parametrami znajdującymi na stronach producentów, aby mieć pewność, że mebel dobrze spełni swoją funkcję i będzie bezpieczny dla pacjentów.