Pisuary bezwodne – jak działają?

Pisuary bezwodne – jak działają?

Pisuary bezwodne
4/5 - (9 votes)

Pisuary bezwodne  to ekologiczna i higieniczna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, których zastosowanie wiąże się z wieloma korzyściami. Niskie koszty instalacji pisuaru bezwodnego to dopiero początek. W perspektywie długofalowej, korzystanie z takiej toalety odbywa się przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych. Pisuary bezwodne są coraz chętniej wykorzystywane. Znajdziemy je w miejscach  takich jak galerie handlowe, biurowce, stacje benzynowe, a coraz częściej w pubach i restauracjach. Jak działają? Dlaczego ich wykorzystanie jest tak korzystne?

Jak działa pisuar bezwodny?

Pisuar bezwodny nie używa wody, a co za tym idzie nie potrzebuje również spłuczki, dlatego potocznie nazywa się go pisuarem bez spłuczki. Ręczne lub automatyczne mechanizmy spłukujące wykorzystujące fotokomórki lub programatory czasowe nie mają tu zastosowania. Instalacja wody, montaż stelaża podtynkowego i sama spłuczka z reguły stanowią duże koszty, których w przypadku pisuaru bezwodnego można uniknąć. Tu pojawiają się pierwsze korzyści. Przy projektowaniu i montażu pisuarów bezwodnych należy pamiętać tylko o instalacji odpływu ścieków, pozostałe wyposażenie jest zbędne, a to stanowi spore oszczędności.

Brak wody to również brak problemu z wytrącaniem i osadzaniem się kamienia oraz soli z moczu, które prowadzą do blokowania się odpływów i częstszej potrzeby serwisowania. Co ciekawe to właśnie środowisko wodne stwarza warunki do rozwoju i namnażają się bakterii, które powodują nieprzyjemne zapachy.

Struktura powierzchni pisuarów bezwodnych jest łatwa w czyszczeniu, gdyż nie posiada trudnodostępnych rantów i krawędzi. Zalecane jest stosowanie biologicznych środków czyszczących o neutralnym PH7 i bezpiecznym dla ludzi i środowiska . Potrzeba używania tzw. twardej chemii czyszczącej o drażniącym i żrącym działaniu jest zbędna, a wręcz niewskazana.

Sercem pisuaru bezwodnego EcoUse jest opatentowana membrana Whiffaway stanowiąca zawór , który przepuszcza ciecz w kierunku odpływu i nie przepuszcza zapachu w drugą stronę. Biologiczna kostka mocowana na zaworze oczyszcza membranę, zapewniając jej sprawne funkcjonowanie. Stanowi również separator zanieczyszczeń takich jak gumy do żucia czy niedopałki papierosów, które zwykle prowadzą do kosztownych wizyt i napraw serwisowych. Zakup dodatkowych kratek i sitek separujących nie jest potrzebny.

Pisuar bezwodny
Na zdjęciu zaprezentowany pisuar bezwodny wykonany z ceramiki sanitarnej. Pisuar jest oszczędny, higieniczny oraz ekologiczny. Nie wymaga wody w działaniu, nie pozostawia żadnych zapachów, jest również łatwy w instalacji.

Główną zaletą zastosowania pisuarów bezwodnych jest oszczędność wody to średnio 100 000 litrów rocznie.  Zdecydowanie korzysta na tym środowisko, ale również administratorzy marketów wielkopowierzchniowych, galerii czy obiektów sportowych.

Pisuary bez spłuczki gwarantują również większą higienę. Dla osób korzystających są bezobsługowe i nie wymagają kontaktu i dotykania żadnego elementu. Wielu z nas nie lubi kontaktu z powierzchniami w toaletach zwłaszcza publicznych, gdzie z toalety korzysta w krótkim czasie wiele różnych osób, więc zastosowanie w tym przypadku pisuaru bez spłuczki może być przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.

Można zatem stwierdzić, że zastosowanie pisuarów bezwodnych gwarantuje korzyść dla wszystkich – zarówno dla osób korzystających z pisuaru jak i dla właściciela obiektu, w którym owy pisuar się znajduje. Jest to rozwiązanie proekologiczne, generujące oszczędności wody, wymagające mniejszego czasu przy konserwacji i obsłudze, a także związane z brakiem opłat za ścieki.

 

Szukasz sprawdzonych rozwiązań do łazienek publicznych? Odwiedź sklep GreenPanel i zobacz najnowsze modele kabin toaletowych.