Ciekawa lekcja WF – akcesoria dla nauczyciela

Ciekawa lekcja WF – akcesoria dla nauczyciela

wf
Rate this post

Lekcje wychowania fizycznego w szkołach najczęściej kojarzą z monotonnymi i powtarzalnymi grami, które nudzą uczniów.

Jednak istnieją sposoby, aby urozmaicić zajęcia i lepiej zadbać o kondycję najmłodszych. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów i można zaczynać ćwiczenia. Jakie gry będą najciekawsze?

Jak zorganizować ciekawą lekcję WF — poradnik

Lekcja WF z piłkami lekarskimi

Piłka lekarska to niezbędny element każdych zajęć wychowania fizycznego. Umożliwia ona dużo ciekawych gier, które zagwarantują świetną zabawę i odpowiedni wysiłek.

Najciekawszym pomysłem wydaje się wykorzystanie tego przedmiotu w sposób dynamiczny. Do treningu potrzebne są dwie osoby. Jedna z nich wykonuje ćwiczenie, druga zaś pozostaje mniej aktywna i czeka na swoją kolej. Zadanie polega na podawaniu sobie piłki z rąk do rąk, stojąc do siebie tyłem. Uczeń wykonuje obszerne skręty, rzucanie do siebie piłki rękoma, nogami, na stojąco, na siedząco, z okolic klatki piersiowej czy zza głowy.

Taki zestaw ćwiczeń pomoże w budowaniu mięśni brzucha, a także podniesie tętno, co sprawi, że osoba wykonująca spali dużo kalorii. Oprócz tego świetnie buduje kondycję, która przekłada się na lepszy wyniki w innych ćwiczeniach.

Hula Hop, czyli zabawy ruchowe z wykorzystaniem obręczy gimnastycznej

Hula Hop najczęściej wykorzystywane, jest w zabawach ruchowych i kształtujących. Oprócz samego kręcenia obręczy gimnastycznej biodrami można je wykorzystać na wiele innych ciekawych sposobów.

Najczęściej wykonywane ćwiczenia z tym sprzętem to:

  • toczenia, 
  • rzuty, krążenia, 
  • przeskakiwania przez i nad nią, 
  • przechodzenia. 

Taki zestaw zadań na lekcji wychowania fizycznego pozwala na skuteczne kształtowanie  zręczności, zwinności, gibkości, koordynacji ruchowej i skoczności. Dodatkowo połączenie, ze sobą wielu obręczy w jedną konstrukcję stwarza dużo nowych możliwości. Większa ilość krążków może natychmiastowo przekształcić się w tor przeszkód lub stacje w obwodach ćwiczeniowych. 

Takie zastosowania w połączeniu z kreatywnością uczniów pozwalają wytworzyć element rywalizacji, przez co na pewno każdy się zaangażuje. Dobrze skomponowany plan zajęć z obręczami stanie się bardzo intensywny i atrakcyjny szczególnie dla młodszych. 

Hula Hop ciekawa propozycja zabawy w berka

Zastosowanie obręczy gimnastycznych daje możliwość uatrakcyjnienia gry w berka. Wystarczy wybrać osobę ganiającą, która będzie łapać pozostałych. Złapane osoby wskakują do Hula Hop, które jest dla nich tymczasowych „więzieniem”. Mogą zostać uwolnione poprzez przybicie piątki z innym uczniem. Zabawa jest bardzo angażująca i dynamiczna. Po jakimś czasie należy zmienić osoby ganiające. Wykorzystując to rozwiązanie na lekcji wychowania fizycznego zabawa jest gwarantowana.

lekcje wf

Ringo jako zabawa zręcznościowa dla najmłodszych

Ten polski wynalazek pozwala na zorganizowanie niezliczonej ilości ciekawych zajęć dla najmłodszych. Umożliwia gry drużynowe, jak i w parach. Można więc regularnie urozmaicać zajęcia za pośrednictwem tego prostego przyrządu. Do najciekawszych rozwiązań należą:

Zabawa „Kto celniej”

Wystarczy postawić na ziemi pachołek. Następnie uczestnik może zrobić maksymalnie trzy kroki. Z tego miejsca ma rzuć ringo w taki sposób, aby zawiesiło się na pachołku. Taka rozwiązanie pozwala stworzyć ciekawą grę grupową, która dostarczy dużej dawki emocji. Dodatkowo nauczyciel może w pewien sposób wynagrodzić najcelniejszych graczy, stawiając im dobre oceny.

Gra w „Kolanko”

Wystarczy ustawić uczniów w sporym kole. W takiej pozycji dzieci rzucają do siebie ringo. Osoba, która nie złapie krążka, musi przykucnąć na jedno kolano.  Może z niego wstać dopiero w momencie, gdy uda mu się w tej pozycji złapać ringo.

Dwójkowa gra w „Toczydło”

Idealnie rozwiązanie na zabawę w parach. Dwójka uczniów staje od siebie w niedużej odległości, a następnie robi rozkrok. Osoba posiadająca ringo ma za zadanie potoczyć je w taki sposób, aby przetoczyło się pomiędzy nogami partnera. Każdy uczestnik ćwiczenia ma 5 prób. Zwycięzca zostaje ten, któremu uda się trafić największą ilość razy. Taka zabawa dostarczy przede wszystkim emocji i dużej ilość śmiechu. Za jej pośrednictwem można zrobić zawody, których wygrany otrzyma nagrodę.

Wychowanie fizyczne w szkołach wcale nie musi być nudne. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów ze sklepu z akcesoriami sportowymi, które znacznie uatrakcyjnią zajęcia. Dodatkowo umożliwią wprowadzenie odrobiny rywalizacji i pracy zespołowej.