Zasłony zaciemniające – co warto wiedzieć

Zasłony zaciemniające – co warto wiedzieć

zasłony zaciemniające
Rate this post

Najważniejsze zadania, jakie powierzamy zasłonkom w naszych pomieszczeniach, obejmują funkcje dekoracyjne, prywatność oraz… zaciemnianie pomieszczeń.

Okazuje się jednak, że klasyczne zasłonki nie zapewniają nam takiego zaciemnienia, jakiego byśmy oczekiwali. Pojawiają się zatem zasłony zaciemniające. Dlaczego warto je wybrać i w jaki sposób podnoszą one jakość snu?

Zasłony zaciemniające – dlaczego je wybieramy?

Zwiększone zaciemnienie pomieszczenia

Zasłony typu blackout są w stanie pochłonąć nawet do 95% światła słonecznego. Oznacza to, że nie tylko możesz liczyć na lepsze schowanie się przed światłem latarni padającej prosto w Twoje okno i przed księżycem w pełni w bezchmurną noc.  Również w upalny, mocno słoneczny dzień możesz skutecznie uchronić się przed nadmiarem światła. Pomoże Ci to m.in. w skutecznym odpoczywaniu po całonocnej pracy w całkiem komfortowych warunkach.

Możliwość regulacji temperatury

Działa to zarówno w przypadku chłodzenia pokoju, jak i przy zatrzymywaniu temperatury w chłodniejszym sezonie. Jak już zostało to wspomniane, zasłony pochłaniają większość światła słonecznego, co pozwala bardzo skutecznie schłodzić pokój w upalny dzień i tym samym znacznie żwawiej w nim funkcjonować.

Działa to również w czasie jesienno-zimowym, dzięki temu, że są to zasłony grube i ciężkie. Ogrzewając nasze domy, znaczną ilość ciepła wytracamy właśnie przez okna, zwłaszcza te nieodpowiednio uszczelnione. Tym samym, zasłony blackout mogą Ci pomóc zmniejszyć rachunki za opał!

Wyciszenie pomieszczenia

Znasz to. Nie możesz czasem spokojnie uchylić okna podczas drzemki, by nie przeszkadzały Ci hałasy z zewnątrz. Spanie staje się niemożliwe. Co zatem zrobić? Zmienić zasłony na zaciemniające! Porada wydaje się banalna, lecz prawda jest taka, że tego typu zasłona może pochłonąć nawet do 40% hałasów. Nie będzie zatem idealnie cicho, ale… będzie ciszej.

Jak ważne jest dbanie o jakość snu?

Istnieje mnóstwo zaleceń dotyczących zachowania higieny snu. Tutaj skupimy się na zagadnieniu związanym z ekspozycją na światło, jako że właśnie tutaj zasłony zaciemniające będą najbardziej pomocne. W ciągu dnia przyda nam się światło jasne, wychodzenie na zewnątrz, jednak zaś im bliżej wieczora, tym światło to powinno być delikatniejsze, dlatego że im mniej w otoczeniu jest światła, tym więcej powstaje melatoniny, odpowiedzialnej za zasypianie. Dlatego też ograniczenie światła z pomocą zasłon przynosi tak dużą korzyść.

zasłony

Czy zasłona zaciemniająca musi być w ciemnym kolorze?

Na rynku mamy zasłony w przeróżnych kolorach i wzorach, czy jednak to, że wybieramy gotowe zasłony zaciemniające, oznacza, że musimy wybrać zasłony koniecznie w ciemnym kolorze, by spełniały swoją funkcję?

Jako że na ogół materiały wykorzystywane do produkcji zasłon są raczej grube i ciężkie, kolor nie ma tutaj większego wpływu na stopień zaciemniania pomieszczenia. Warto jednak pamiętać o tym, że nie ma wszędzie zasłon o jednakowej grubości i wykonanych z identycznych materiałów. Różnić się może rodzaj tkaniny, zastosowane mieszanki, jakość materiału i wiele innych czynników.

Może zdarzyć się, że jeśli wybierzesz zasłonę z cieńszej tkaniny (by można było ją samodzielnie wyprać w pralce), wówczas stopień zaciemnienia będzie zależny od koloru, dlatego że słońce będzie miało większą zdolność do przenikania przez materiał, a tworzywa w różnych kolorach mają różną zdolność do pochłaniania światła. Możliwe jest więc to, że zasłony w kolorze czarnym będą radziły sobie z zaciemnieniem dużo lepiej.

Zasłony zaciemniające – podsumowanie

Najważniejsze właściwości zasłon obejmują wyciszenie, zaciemnienie, regulację temperatury oraz ogromne walory estetyczne. Są one niezwykle stylowe i nadają pomieszczeniu niezwykłemu charakteru, co jednym z powodów ku temu, by się ku nim skłonić. Jeśli rozważasz zakup zasłon typu blackout, spróbuj znaleźć je np. na stronie sklepu internetowego z ozdobnymi tekstyliami My Kaliad Home.