Rehabilitacyjne łóżko elektryczne – funkcjonalne i estetyczne 

Rehabilitacyjne łóżko elektryczne – funkcjonalne i estetyczne 

łóżko
Rate this post

Łóżko rehabilitacyjne to specjalistyczny sprzęt medyczny wykorzystywany w sytuacji, gdy osoba chora musi spędzać większość czasu w pozycji leżącej.

W przeciwieństwie do zwykłego łóżka, łóżko rehabilitacyjne ułatwia pielęgnację chorego, zapewniając wygodę i bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i opiekunowi. 

Łóżko rehabilitacyjne w domu

Łóżka rehabilitacyjne są wykorzystywane przede wszystkim w szpitalach, ośrodkach rehabilitacji i hospicjach, ale mogą być także zakupione i użytkowane w domu, znacząco wpływając na komfort życia chorego, który nie może się samodzielnie poruszać, i umożliwiając łatwiejszą opiekę osobie zajmującej się pielęgnacją. Na rynku dostępnych jest wiele modeli łóżek rehabilitacyjnych różniących się funkcjami, wyglądem i, oczywiście, ceną.

Wszystkie modele posiadają kółka, które umożliwiają łatwe przesuwanie łóżka oraz transport chorego bez konieczności korzystania z noszy lub wózka inwalidzkiego. Współcześnie większość użytkowników decyduje się na łóżka sterowane elektrycznie, umożliwiające zmienianie pozycji leżącego przy pomocy pilota. 

Zalety rehabilitacyjnego łóżka elektrycznego 

Łóżka rehabilitacyjne sterowane elektrycznie zapewniają większy komfort niż starsze modele pozbawione tego typu udogodnień. Dzięki możliwości zautomatyzowanej zmiany ustawienia łóżka, nie jest konieczne podkładanie poduszek, a wykonywanie codziennych czynności staje się znacznie łatwiejsze.

łóżko i lekarze

Sterowanie elektryczne stanowi istotną zaletę dla samego chorego, który nie musi wzywać opiekuna, by zmienić swoją pozycję. W wypadku braku prądu łóżka rehabilitacyjne zaopatrzone są w zawory bezpieczeństwa do awaryjnego opuszczania oparcia, co ma szczególne znaczenie w wypadku konieczności podjęcia natychmiastowej akcji przywrócenia krążenia. 

Cechy elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego

Wśród różnych modeli elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych występuje duże zróżnicowanie dostępnych funkcji znacząco wpływających na standard sprzętu. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego łóżka, warto przyjrzeć się temu, czym może ono dysponować. Jakie jest idealne łóżko rehabilitacyjne? 

Posiada szeroki wachlarz dostępnych pozycji leczniczych, w tym pozycji Trendelenburga i Antytrendelenburga polegających na pochylaniu całego łóżka głową lub nogami w dół. Ułatwia to utrzymanie optymalnej pozycji podczas jedzenia, czytania bądź oglądania telewizji, pomaga eliminować obrzęki i poprawiać krążenie. 

  • Umożliwia łatwe wstawanie.
  • Zapewnia bezuciskową pionizację.
  • Umożliwia właściwą amortyzację podczas regulacji ustawienia bez efektu szarpania.
  • Posiada materac niwelujący niebezpieczeństwo wystąpienia odleżyn oraz zapewniający wygodę zarówno podczas spania, jak i siedzenia.
  • Posiada leże odprowadzające wilgoć, co znacząco wpływa na zachowanie higieny. 
  • Ma stabilną konstrukcję, która zapobiega drżeniom i uniemożliwia wywrócenie się łóżka.
  • Umożliwia przesuwanie łóżka i transport pacjenta bez konieczności wykorzystania noszy lub wózka inwalidzkiego.
  • Jest łatwe w obsłudze. 
  • Posiada pilot odporny na uszkodzenia, który umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami łóżka. Jego powłoka jest wodoodporna, dzięki czemu jest łatwy w utrzymaniu czystości. Przyciski nie wymagają użycia siły i ułatwiają obsługę osobom niepełnosprawnym. W celu zapobiegania upadkom posiada uchwyt umożliwiający jego zamocowanie na barierkach bocznych łóżka.
  • Zapewnia możliwość utrzymania higieny dzięki zastosowaniu wysokiej jakości tworzyw i możliwości demontażu leża, co ułatwia dezynfekcję.  
  • Umożliwia duże obciążenie, dzięki temu nadaje się dla osób tęższych oraz sprawia, że opiekun może usiąść na łóżku bez obaw o spowodowanie uszkodzeń konstrukcji.

łóżko rehabilitacyjne

Inne elementy zapewniające wysoki standard łóżka rehabilitacyjnego

Obok wymienionych cech idealnego łóżka rehabilitacyjnego występują także inne elementy podnoszące jego standard. Są to między innymi:

  • wysięgnik z uchwytem i regulacją wysokości
  • uchwyty na kroplówkę
  • poduszki boczne 
  • możliwość przedłużenia łóżka 
  • wybór kierunku obrotu przy funkcji fotela 
  • lampka LED
  • stolik montowany przy barierkach 

Wygląd też się liczy 

Łóżko rehabilitacyjne jest sprzętem medycznym, ale, postawione w domu, wcale nie musi wywoływać skojarzeń ze szpitalem. Współczesne modele umożliwiają wybór kolorystyki zabudowy łóżka, dzięki czemu użytkownicy są w stanie dopasować je do pozostałych mebli. Istnieje także możliwość wyboru modelu z ukrytymi siłownikami, co przekłada się na bardziej estetyczny wygląd. 

Łóżko do rehabilitacji musi być przede wszystkim funkcjonalne i zapewniać komfort użytkowania osobom chorym i ich opiekunom. Dzięki rozbudowanemu wachlarzowi dostępnych funkcji sprzęt ten jest pomocny, bezpieczny i dostosowany do potrzeb pacjentów. Ponadto, dzięki możliwości wyboru jego wyglądu, może zostać dopasowany do wyglądu wnętrza, w jakim zostanie umieszczony.