Czy palety drewniane są do zastąpieia plastikiem?

Czy palety drewniane są do zastąpieia plastikiem?

palety
Rate this post

Palety używane są w wielu branżach, stanowiąc główne ogniwo sieci sprzedaży. Rozwiązanie to zostało bardzo chętnie przyjęte szczególnie w logistyce, jednakże wykorzystywane jest również przez branżę przemysłową i budowniczą.

Palety – skąd wzięła się ich popularność?

Na rynku istnieją inne rodzaje opakowań transportowych, lecz mimo to żadne z nich nie zyskało takiej popularności, jak “owiane globalną sławą” palety. Gitterboxy, drewniane skrzynie czy plastikowe pojemniki używane są sporadycznie i w pełni jest to uzasadnione. Palety są bowiem najpraktyczniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, na dodatek również bardzo tanim.

Z tego właśnie powodu palety są opakowaniem transportowym, które najchętniej jest wybierane. Palety przemysłowe używane są w różnych sektorach gospodarki i aktualnie praktycznie każde przedsiębiorstwo posiadające własne zaplecze logistyczne korzysta z tego rozwiązania.

Dzięki paletą możliwe jest dużo łatwiejsze składowanie towarów, surowców i półproduktów, jak również staje się o wiele szybsza ich późniejsza ekspedycja. Warto wspomnieć, że rozwiązanie to równie chętnie wykorzystywane jest także na etapie procesów produkcyjnych.

Palety usprawniają bowiem wszystkie procesy logistyczne, przez co śmiało można powiedzieć, że pełnią niezastąpioną rolę. Nic zatem dziwnego, że to opakowanie transportowe cieszy się takim uznaniem na całym świecie, co dobitnie ukazuje fakt, że większość firm nie korzysta z innych rozwiązań.

Palety drewniane, a plastikowe – które rozwiązanie jest lepsze?

Najbardziej popularnym surowcem używanym do produkcji palet jest drewno. Materiał ten ma bardzo wiele zalet, dzięki czemu ma zdecydowaną przewagę nad innymi rozwiązaniami. Palety wykonane z drewna są tanie, ponieważ producenci mają łatwy dostęp do tego surowca, co przekłada się na etap produkcji, który również jest niski w kosztach.

Wytworzenie palet drewnianych jest stosunkowo proste, podobna sytuacja ma miejsce z ich ewentualną naprawą. Do produkcji palet wykonanych z drewna wiele firm nie korzysta z zaawansowanych technologicznie maszyn, ponieważ proces produkcji jest tak łatwy, że świetnie sprawdzają się proste urządzenia.

Warto również dodać, że drewno jest materiałem w pełni ekologicznym, dzięki czemu zużyte palety wykonane z tego surowca mogą zostać wykorzystane w inny sposób, np. na opał. Palety drewniane są produktami wielorazowego użytku, przez co często są odsprzedawane i ponownie wykorzystywane.

Palety wykonane z plastiku to stosunkowo nowe rozwiązanie, do którego wiele firm ma dość sceptyczne nastawienie. Palety plastikowe mają jednak swoje zalety, ponieważ tworzywo sztuczne wbrew pozorom jest dobrym jakościowo materiałem. Palety wykonane z plastiku są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Tworzywo sztuczne jest materiałem lekkim, dzięki czemu palety wykonane z plastiku łatwo się magazynuje i transportuje. Plastik wolny jest również od gwoździ i drzazg, co znacznie poprawia bezpieczeństwo użytkowania.

Palety plastikowe są łatwe w recyklingu, ponieważ uszkodzone produkty z łatwością można przetworzyć na nowy, jednakże nie zmienia to faktu, że samo wytwarzanie plastiku jest nadal kwestią kontrowersyjną. Wątpliwa jest również niemożność naprawiania palet plastikowych, co bez wątpienia można zaliczyć do minusów.

palety drewniane

Czy palety drewniane są do zastąpienia plastikiem?

Palety plastikowe to nowy wynalazek, przez co ciężko jest stwierdzić na ile rozwiązanie to jest praktyczne i czy przyjmie się na stałe w logistyce. Plastik ma wiele wad, o czym z pewnością każdy bardzo dobrze wie. Z tego powodu wielce prawdopodobne, że palety plastikowe nie wyprą klasycznych palet wykonanych z drewna.

Drewno jest doskonałym surowcem, który wykorzystywany jest praktycznie wszędzie. Wiele mówi się, że produkcja plastiku jest szkodliwa dla środowiska, z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie przy naturalnych materiałach, znanych od zarania dziejów.