Jeśli mielibyśmy wymienić jedną markę okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych, która na myśl przywodzi styl, modę i najnowsze trendy, z pewnością byłaby nią amerykańska marka Ray-Ban. Charakterystyczne, minimalistyczne ramki już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością wśród celebrytów i trendsetterów, przyciągając tym samym uwagę zwykłych użytkowników. Oprawki Ray-Ban gościły już na wielu twarzach, zdobywając uznanie jako ramki stylowe, wytrzymałe i niezwykle funkcjonalne. Jak budowano reputację marki na przestrzeni lat, które modele zyskały status kultowych i po jakie Ray-Bany sięgamy dziś najchętniej?
Krótka historia marki Ray-Ban
Nazwy takie jak Wayfarer czy Aviator to dziś niemalże synonimy marki Ray-Ban, choć ponad 80 lat temu, gdy powstawały ich pierwsze modele nikt nie mógł przypuszczać tak globalnego sukcesu marki. Amerykańska firma Bausch&Lomb rozpoczęła produkcję okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych pod marką Ray-Ban już w 1937 roku, jednak jej korzenie w branży optycznej sięgają ponad 100 lat wcześniej.
Okulary przeciwsłoneczne marki Ray-Ban znajdziesz w salonach optycznych Soczewki 24
Firma od początku koncentrowała się na produkcji wysokiej jakości szkieł okularowych i optycznych do mikroskopów, teleskopów i aparatów fotograficznych, których wytrzymałość i technika produkcji doceniane były w całej branży. Ogólnoświatowy sukces przyniosły jej jednak dopiero soczewki optyczne stworzone w 1914 roku na potrzeby amerykańskiej armii, które znalazły zastosowanie w licznych przyrządach obserwacyjnych wykorzystujących tego typu systemy optyczne.
Przełomową datą w historii Ray-Ban jest oczywiście 1937 rok, kiedy to marka Bausch&Lomb została poproszona o stworzenie specjalnych soczewek okularowych ograniczających efekt olśnienia doświadczany przez pilotów amerykańskich sił powietrznych. To właśnie od nich zaczęto produkcję kultowych dziś Aviators, których nazwa pochodzi od ich początkowego przeznaczenia.
Marka szybko zauważyła zapotrzebowanie na tego typu okulary wśród zwykłych ludzi, wpuszczając na rynek pierwsze metalowe okulary przeciwsłoneczne w stylu Aviator. Nowy model okularów spodobał się szerokiej publiczności i przyczynił się do szybkiego, globalnego rozwoju marki. Każdy kolejny pomysł na nowe, modne oprawki spotykał się z akceptacją ze strony świata celebrytów, dzięki którym dziś możemy z łatwością prześledzić historię najbardziej kultowych modeli okularów Ray-Ban, noszonych i pożądanych przez wielu użytkowników po dziś dzień. I nic w tym dziwnego – marka od początku ustawiała się w pozycji marki modnej, opierając swoje przekazy reklamowe na założeniu, że każdy, kto podąża za modą i trendami chciałby być widziany w nowej parze Ray-Banów.
Kultowe modele Ray-Ban – Aviator
Zdecydowaną ikoną wśród okularów przeciwsłonecznych i modelem, dzięki któremu Ray-Ban cieszy się popularnością po dziś dzień są bezsprzecznie kultowe Aviatory. To właśnie opracowane na potrzeby pilotów wojskowych okulary z soczewkami zapobiegającymi oślepieniu przez słońce stały się początkiem dla globalnego fenomenu, jakim są okulary przeciwsłoneczne. Ciekawostką jest tu nawet sama nazwa marki – słowo „ray” oznacza promień słoneczny, natomiast „ban” to zakaz, a ich połączenie było najlepszą alternatywą dla mniej dźwięcznego „anti-glare” określającego funkcjonalność soczewek w przeciwdziałaniu olśnieniu słonecznemu.
Pierwsze Aviatory posiadały ramki plastikowe, jednak marka szybko zmieniła zdanie oprawiając soczewki w znacznie bardziej stylowe i praktyczne ramki metalowe. Wygodne okulary zostały szybko podchwycone przez wojskowych oficerów i innych przedstawicieli armii, którzy w tamtym okresie uważani byli za symbol siły i cieszyli się statusem narodowych celebrytów. To dzięki nim Aviatory zaczęły wzbudzać zainteresowanie szerokiej publiczności. Reszta jest już historią – militarny styl okularów przeciwsłonecznych kochany jest w modzie do dziś!
Ray Ban Wayfarers w latach 50-tych
Skromność wymuszona na ludziach przez II Wojnę Światową sprawiła, że lata 50-te XX wieku skupiły się w dużej mierze na modzie, szyku i stylowych dodatkach. Choć więc Aviatory w dalszym ciągu radziły sobie dobrze, do rodziny Ray-Ban dołączyły nowe oprawki korzystające z zupełnie nowych materiałów i bazujące na panujących wówczas trendach. To właśnie wtedy światło dzienne ujrzały kolejne kultowe okulary przeciwsłoneczne – Ray-Ban Wayfarer. Klasyczna, kwadratowa, plastikowa oprawka i szkła przypominające kształt migdała były czymś zupełnie nowatorskim, a jednocześnie niezwykle stylowym. Nic dziwnego, że przypadły do gustu sławom takim jak James Dean czy Audrey Hepburn, na której nosie pojawiły się w kultowym Śniadaniu u Tiffaniego.
Ray-Ban Clubmaster i Jackie OHH – oprawki kochane przez celebrytów
Bazujące na mocno zaznaczonej górze oprawki i niemalże niewidzialnym dole Ray-Ban Clubmasters oraz okrągłe, niezwykle kobiece i tak odmienne od wszystkich pozostałych modeli marki okulary Jackie OHH pojawiły się w ofercie Ray-Ban znacznie później, jednak podobnie jak wspomniane już Aviatory czy Wayfarery uznawane są dziś za jedne z najbardziej kultowych modeli okularów przeciwsłonecznych w historii. To na ich kształtach bazują dziś inne marki próbujące konkurować z Ray-Banem na rynku okularów przeciwsłonecznych. I choć możliwości wyboru mamy dziś więcej niż kiedykolwiek, to Ray-Ban stanowi w dalszym ciągu najbardziej stylowy dodatek do każdej letniej stylizacji modowej, popularny wśród celebrytów i wielbicieli trendów na całym świecie.