Rozciąganie to niezwykle ważny, a często pomijany element treningu nie tylko w przypadku tenisistów, lecz też osób uprawiających inne formy sportu.
Określane inaczej mianem stretchingu, rozciąganie pozwala zapobiec wielu kontuzjom, na jakie osoby grające w tenisa są najczęściej narażone. Jakie są najczęstsze rodzaje kontuzji wśród tenisistów? Czy istnieją zestawy ćwiczeń dedykowanych osobom grającym w tenisa?
Jak rozciąganie wpływa na Twój organizm?
Mięsień składa się m.in. z takich elementów jak aktyna i miozyna, które podczas wykonywania ruchu przesuwają się między sobą, co przyczynia się albo do powstania skurczu mięśnia, lub do jego wydłużenia.
Regularne rozciąganie pozwala zwiększyć zakres wydłużenia mięśnia, przekładając się tym samym m.in. na jego większą elastyczność. Na tym jednak nie kończą się korzyści, jakie płyną z regularnej rozgrzewki.
Korzyści płynące z regularnego rozciągania:
- większa ruchomość stawów
- podniesiona elastyczność mięśni
- poprawa krążenia
- lepsze dotlenienie tkanek
- poprawa postawy ciała
- obniżenie poziomu stresu
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów
Najczęstsze urazy wśród tenisistów
To właśnie nimi zajmiemy się w dalszej części artykułu. Osoby regularnie grające w tenisa narażają swój organizm na mocne przeciążenia, które mogą skutkować pojawieniem się kontuzji. Jednym ze sposobów zapobiegania im jest właśnie rozgrzewka, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń dedykowanych tenisistom, o czym powiemy za chwilę. Tymczasem pora odpowiedzieć na pytanie o najczęstsze rodzaje kontuzji wśród tenisistów
- Skręcenie stawu skokowego
Jego najczęstszą przyczyną jest wykonywanie nienaturalnych ruchów stopą, które skutkują uszkodzeniem więzadeł i/lub torebki stawowej. Leczenie polega na zastosowaniu kul ortopedycznych i ustabilizowaniu stawu.
- Urazy kolan
Dokuczają one na ogół tenisistom lubującym się w szczególnie dynamicznej grze. Uraz kolana zazwyczaj objawia się poprzez uszkodzenie łękotki lub zerwanie, czy też zapalenie ścięgien. Czasem wystarczy odpoczynek i okłady, a czasem jest konieczny kontakt z chirurgiem.
- Łokieć tenisisty
Jest to rodzaj urazu, o którym mówi się najczęściej. Dolegliwość bierze się z nadmiernego obciążenia mięśni i stawu łokciowego, a leczenie polega na unieruchomieniu lub nawet kuracji zastrzykami.
- Przeciążenie barków
Tego typu uraz może mocno przełożyć się na spadek siły u zawodnika i powodować ograniczenia ruchowe. Aby zwalczyć tę dolegliwość, konieczne jest unikanie wysiłku i praca nad przywróceniem prawidłowego zakresu ruchowego.
Ćwiczenia rozciągające dla tenisistów
Mogą one być z powodzeniem wykonywane przez osoby uprawiające inne rodzaje sportu, lecz są polecane przede wszystkim osobom grającym w sporty typu tenis. Przedstawiamy przykłady ćwiczeń, które przynajmniej częściowo mogą pomóc w zapobieganiu urazom.
- Wypad nogą w przód – na każdą nogę zrób 20 powtórzeń. Zwracaj uwagę na to, by kolano nie było zbyt mocno wypchnięte do przodu.
- Krążenia bioder przy jednoczesnym wspinaniu się na palce – 10 powtórzeń na prawą i lewą stronę
- Krążenia ramion, też przy wspinaniu się na palce – 20 powtórzeń w przód i 20 powtórzeń w tył.
- Rozciąganie mięśni nadgarstka – trzy powtórzenia, trwające po 10 sekund.
- Mostek przodem – szczególne znaczenie ma tutaj zapadanie i wypychanie tułowia. Wykonaj 10 wypchnięć tułowia w stronę sufitu. Pamiętaj o tym, by mieć cały czas wciągnięty i napięty brzuch.
- Mostek bokiem – każda strona po 10 powtórzeń, każde z nich trwające po 10 sekund.
- Rozciąganie zginaczy bioder w klęku – wykonaj trzy powtórzenia, każde z nich trwające 10 sekund.
- Rozciąganie klatki piersiowej – również wykonaj 3 powtórzenia, po 10 sekund każde.
Jak ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu sportowego?
Aby trening się udał i zapał nie wygasł, oprócz dobrej rozgrzewki konieczny jest także odpowiedni sprzęt. Podstawą jest oczywiście rakieta, którą należy dobrać pod kątem wagi, stopnia sztywności, poziomu zaawansowania w grze i innych parametrów, a także inne akcesoria, takie jak buty dopasowane do rodzaju nawierzchni na korcie, dostępne m.in. w sklepie sportowym Come-On, w którym możesz zaopatrzyć się z dowolnego miejsca.
Połączenie właściwych technik rozciągania z zakupem odpowiedniego sprzętu stanowi fundament przyjemnej, satysfakcjonującej gry, pozbawionej urazów. Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie zaopatrzysz się w sprzęt, porównaj oferty i znajdź sklep najbardziej godny zaufania.