Baterie litowo-jonowe są powszechnie stosowane w telefonach, laptopach oraz różnego rodzaju sprzętu, który pracuje za pomocą zasilania elektrycznego.
Jeżeli mówimy o ładowaniu i rozładowaniu baterii, oznacza to, że jest skonstruowana z ogniw wtórnych, które mogą być ponownie uzupełniane prądem elektrycznym. Tego typu akumulatory elektryczne, w przeciwieństwie do baterii jednorazowych, można poddawać regeneracji, który jest szczególnie dobrym i opłacalnym zabiegiem w przypadku coraz popularniejszych rowerów elektrycznych. Jak wygląda proces regeneracji akumulatora rowerowego?
Regeneracja akumulatora do roweru elektrycznego
Proces polega na poddaniu zużytego sprzętu całkowitej renowacji. Wnętrze, składające się z ogniw galwanicznych, zostaje całkowicie usunięte i zastąpione nowym układem. Sterowniki, zarządzające pracą takiego akumulatora, zostają poddane przeprogramowaniu. W ten sposób akumulator zachowuje się jak nowy, jednak zachowany oryginalny system elektroniki sterującej oraz stara zabudowa sprawiają, że jednocześnie pozostaje kompatybilny z modelem roweru, w którym był stosowany.
Zalety procesu regeneracji
Przede wszystkim cena. Usługa regeneracji akumulatora do roweru elektrycznego stanowi zazwyczaj połowę wartości fabrycznie nowego urządzenia. Oczywiście, można na własne ryzyko podjąć się kupna tańszego, nowego zamiennika, wykonanego z gorszej jakości ogniw. Nie ma się wówczas gwarancji, że w ten sposób zaoszczędzone pieniądze nie przełożą się na pogorszenie wydajności pracy roweru albo że nie dojdzie do awarii, czy dużo szybszego zużycia takiej baterii. Zużyty akumulator po profesjonalnej regeneracji odzyskuje pełną wydajność, porównywalną do zakupu nowego odpowiednika.
Firmy często gwarantują, że po dokonanej renowacji pojemność akumulatora się zwiększa, w skutek zastosowania nowszej generacji ogniw. Sprawdzone firmy poddają testom sprawności zregenerowany sprzęt, a nawet udzielają okresowej gwarancji na wykonaną usługę. Procesowi regeneracji zostaje poddany cały pakiet bateryjny, czyli akumulator wraz z ładowarką. Jeżeli poszukuje się sprawdzonej firmy, wykonującej tego typu usługi na terenie Warszawy, warto się zainteresować sklepem Evbike, który również zapewnia pełne serwisowanie, a nawet konwersję tradycyjnego roweru w sprzęt zasilany elektrycznie.
Jak dobrze zadbać o żywotność akumulatora?
W Internecie można spotkać się z różnymi poradami i metodami jak samemu zregenerować czy wydłużyć żywotność akumulatora. Do jednej z nich należy propozycja poddania baterii wymrażaniu. Jednakże akumulatory litowo-jonowe źle znoszą amplitudy temperatury powietrza. Ekspozycja na długotrwałe nagrzewanie się jak i wymrażanie, zmniejszają pojemność baterii. Jeżeli chce się prawidłowo zadbać o jej używanie, należy nigdy nie dopuszczać do całkowitego rozładowania. Może to doprowadzić do całkowitej awarii sterownika, który również potrzebuje odpowiedniej dawki energii do prawidłowej pracy.
W rezultacie, akumulator może przestać poprawnie się ładować lub całkowicie ulec awarii. Podobnie jak w przypadku akumulatora samochodowego, tylko systematycznie użytkowanie roweru elektrycznego może zapewnić długą żywotność i utrzymanie właściwej pojemności akumulatora. W przypadku długiego niekorzystania ze sprzętu, akumulator powinno się zostawić na umiarkowanym stanie naładowania, następnie odłączyć od roweru i przechowywać w nieoświetlonym miejscu, w temperaturze pokojowej.
Gwarancja dobrej jakości usługi
Decydując się na usługę regeneracji baterii należy wybierać tylko sprawdzone firmy, które używają oryginalne, najlepszej jakości części do naprawy. Warto zapytać wybranego usługodawcę, jakiego rodzaju ogniwa używa do wymiany. Cenione i bezpieczne marki do wyboru to Sanyo, Panasonic, Samsung i LG. W razie jakichkolwiek wątpliwości albo pytań warto skonsultować się z wybraną firmą przed dokonaniem zabiegu.