Montaż panelu szklanego w kuchni – krok po kroku

Montaż panelu szklanego w kuchni – krok po kroku

montaż szklanych paneli
Rate this post

Panele szklane do kuchni to element dekoracyjny coraz częściej wykorzystywany zamiast tradycyjnych płytek na ścianę. To szkło z grafiką, czyli tafla ze szkła z wydrukiem.

Rynek oferuje szeroki wybór tego rodzaju produktów, dlatego można je bez problemu dopasować do każdego wnętrza zarówno nowoczesnego, jak i klasycznego. Wybór motywu dekoracyjnego na panelu oraz jego kolorystyki zależy od upodobań klienta. Ogromna liczba dostępnych wzorów, a także możliwość zaprojektowania swojej własnej grafiki, pozwala stworzyć wnętrze idealnie dopasowane do potrzeb domowników.

Dlaczego panel szklany?

Nowoczesna dekoracja wnętrza jakim jest panel szklany do kuchni, to sposób na stworzenie niebanalnej przestrzeni, nie tylko niezwykle funkcjonalnej, ale estetycznej i po prostu pięknej. Szkło z grafiką jest trwałe i mocne, a przy tym zapewnia możliwość wydrukowania na nim zarówno klasycznych obrazów, jak i nowoczesnych grafik, które wpiszą się we wnętrze urządzone w określonej stylistyce.

Doskonale sprawdzają się one jako element wykończenia kuchni, a umieszczone nad blatem kuchennym lub nad stołem ożywią przestrzeń. Ich wytrzymałość pozwala bez obaw umieścić je także w miejscach narażonych na niekorzystne działanie wysokich temperatur i wilgoci, np. w pobliżu zlewu czy kuchenki.

Usuwanie z nich zabrudzeń nie stanowi większego problemu, gdyż nie wymagają zastosowania specjalistycznych środków czyszczących. Panele szklane są wykonane z hartowanego szkła, które jest o wiele bardziej wytrzymałe od tradycyjnego, co zapewnia najwyższą jakość grafiki, zachowującej kolory na wiele lat.

Zastosowane do ich produkcji nowoczesne technologie zapewniają trwałość produktu. Są one idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie zarówno funkcjonalność w kuchni, jak i estetyczny oraz oryginalny wygląd.

Jak może wyglądać szklany panel do kuchni?

Rynek oferuje wiele wzorów graficznych szklanych paneli. Klient może wybrać ten, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom. Firmy produkujące panele oferują również usługę dostosowania wzoru do indywidualnych oczekiwań i potrzeb klienta, więc może on sam zaproponować taki wzór, który będzie spełnieniem jego własnej wizji produktu.

Dopasowanie grafiki do wybranej aranżacji kuchni sprawi, że całe wnętrze znacząco zyska na wyglądzie i oryginalności. Przygotowane przez specjalistów rozwiązania stanowią niebanalny pomysł dekoracji wnętrza. Są tu między nimi wizerunki wysp Tajlandii dla miłośników wschodnich podróży, pojawiają się również motywy roślinne, widok ukazujący cegłę klinkierową, górskie krajobrazy w różnych porach roku i wiele innych.

W jaki sposób montuje się panele szklane do kuchni?

Do montażu paneli szklanych do kuchni potrzebny będzie zestaw składający się z:

  • przyssawek do szkła, 
  • drewnianych klinów, 
  • taśmy montażowej, 
  • taśmy malarskiej, 
  • kleju silikonowego do luster LAKMA. 

Po wyborze właściwego panelu należy sprawdzić, czy pasuje on do ściany, na której ma zostać zamontowany. W tym celu można użyć przyssawek, które pozwolą prawidłowo ustawić i docisnąć szkło do ściany kuchennej. Wybierając klej silikonowy do zamocowania panelu na ścianie, musimy zwrócić uwagę, by nie zawierał on w swoim składzie ani octu, ani alkoholu. Producenci paneli polecają klej do luster i szkła LAKMA.

panele szklane kuchenne

Kolejną czynnością jest nałożenie na szkło punktowo, w odstępach jeden od drugiego od 10 do 15 centymetrów niewielkiej ilości kleju. Należy pamiętać o tym, by nie nakładać go zbyt blisko krawędzi produktu, ponieważ po dociśnięciu do ściany może wypłynąć. Następnie za pomocą przyssawek należy ustawić go i docisnąć do ściany. Powinien on opierać się o jakieś stabilne podłoże. Jeżeli jest ono nierówne, to trzeba użyć drewnianych klinów, jako podkładki do wyrównania powierzchni.

Nie pozostają one na stałe, można je wyciągnąć po upływie 24 godzin od momentu przyklejenia panelu do ściany, jak tylko klej silikonowy wystarczająco zaschnie. Paneli szklanych nie powinno stawiać się bezpośrednio na kaflach lub innego rodzaju twardych podłożach, aby szkło nie uległo uszkodzeniu. W sytuacji, gdy ściana, na której chcemy go zamontować, jest nierówna, należy w miejscu występowania nierówności dodać większą ilość kleju.

Wtedy na czas jego zasychania można go przytrzymać taśmą montażową, którą odkleja się delikatnie po upływie 24 godzin od momentu zamocowania szkła. Następnie do wykończenia całości używamy również przeźroczystego silikonu LAKMA. Należy wypełnić nim przestrzeń pomiędzy blatem, a szklanym panelem.

Czynność ta jest niezwykle ważna, ponieważ uniemożliwia dostawanie się tam drobinek kurzu i okruchów lub innych nieczystości, które pojawiają się na blacie kuchennym w trakcie przygotowywania posiłków. Zaletą silikonu jest to, że po wyschnięciu jest on praktycznie niewidocznym zabezpieczeniem. W celu jego idealnego nałożenia trzeba użyć taśmy malarskiej dla zabezpieczenia panelu przed zabrudzeniem.

Jak widać montaż paneli szklanych nie jest trudny. Z powodzeniem można wykonać go samodzielnie.