Monitoring i czujniki ruchu wokół domu – czy to zgodne z prawem?

Monitoring i czujniki ruchu wokół domu – czy to zgodne z prawem?

Profil aluminiowy LED
Rate this post

Nowoczesne technologie sprawiają, że człowiek ma o wiele więcej możliwości w kwestii dbania o swoje bezpieczeństwo oraz chronienia swojego mienia.

Powstają nowe, coraz bardziej zaawansowane alarmy i coraz częściej można spotkać zamontowane w ogrodzie lub bezpośrednio na murze posesji kamery do monitoringu zewnętrznego, a także specjalistyczne czujniki ruchu i wiele innych nowoczesnych urządzeń. Czy montaż tego typu produktów technologicznych jest legalny?

W jakim celu można wykorzystywać monitoring zewnętrzny i czy nagranie z takich kamer może być legalnym dowodem w sprawie sądowej, gdy dojdzie w Twoim domu do kradzieży? Podpowiadamy!

Legalny monitoring wokół domu

W polskim prawie istnieje zapis mówiący o tym, że nagranie z kamery lub podsłuchu może zostać wykorzystane w sprawie sądowej i zostać uznane za legalne tylko wtedy, jeśli wszystkie osoby w nim uczestniczące są świadome tego, że ich działania zostaną uwiecznione w formie wideo lub audio. Oznacza to, że przed nagraniem materiału dowodowego, osoby biorące udział w konwersacji lub spotkaniu powinny zostać o tym wprost poinformowane.

Zasilacz buforowy

Jednak w przypadku włamań i monitorowania własnej posesji oraz ochrony własnego mienia sprawa wygląda nieco inaczej. Trudno przecież poinformować włamywacza o tym, że jest on nagrywany, skoro nie znamy jego tożsamości ani nie wiemy, że może planować on dokonania napadu na nasz dom.

Monitoring wokół domu, który ma na celu zabezpieczenie posiadanego mienia, jest w pełni legalny. Właściciel posesji może zamontować wokół swojego domu oraz na jego ogrodzeniu i w ogrodzie kamery oraz czujniki ruchu i alarmy, które mogą przekazać mu informację o podejrzanym zachowaniu wokół posesji lub o prawdopodobnej próbie włamania do domu lub biura. Należy jednak pamiętać, aby monitorować tylko i wyłącznie swój własny teren.

Prywatny właściciel posesji nie ma prawa kierować kamer na przykład na chodnik bądź jezdnię znajdującą się tuż za ogrodzeniem jego posesji ani nagrywać osób, które tam każdego dnia przechodzą lub przejeżdżają. Dlatego wszystkie urządzenia powinny być zamontowane i skierowane tak, aby skupiały się tylko na terenie prywatnym, należącym do właściciela kamer oraz domu.

Takie urządzenia powinny być również zamontowane w miarę możliwości dyskretnie, jednak nie należy ich celowo ukrywać i maskować.

Urządzenia technologiczne chroniące przed włamaniami

Istnieje wiele specjalistycznych urządzeń, przyczyniają się do zwiększenia ochrony rodziny oraz posiadanego mienia. Wśród nich znaleźć można między innymi kamery do monitoringu, które pozwalają na stałe sprawdzanie terenu wokół domu. Mogą być skierowane tak, aby nagrywać wszystko to, co dzieje się wokół okien i wejścia oraz na terenie całego ogrodu. Dostępne są kamery z własnym zasilaniem w postaci akumulatorów oraz kamery z zasilaniem przewodowym.

Zasilacz buforowy

Aby móc zaoszczędzić na energii, warto wybierać kamery z czujnikami ruchu, które rozpoczynają nagrywanie dopiero, gdy wykryją jakikolwiek ruch w swoim zasięgu. Dzięki temu urządzenia bezprzewodowe o wiele dłużej będą działać na jednej baterii, a kamery przewodowe będą pochłaniały mniej prądu.

Ważną kwestią jest, aby urządzenia do monitoringu były przystosowane do funkcjonowania w warunkach zewnętrznych. Muszą być odporne na zmienne temperatury, promieniowanie słoneczne oraz opadu atmosferyczne.

Przydatne w monitorowaniu domu oraz zabezpieczaniu posiadanego majątku są również specjalne czujniki ruchu, które zapalają światło na zewnątrz i mogą przestraszyć potencjalnego włamywacza lub obudzić domowników i sąsiadów, a także różnego rodzaju alarmy. Jeśli zależy Ci na pełnym bezpieczeństwie Twojej rodziny, to warto zdecydować się na cały zintegrowany system tego typu urządzeń, czyli zamontować zarówno kamery i czujniki ruchu, jak i alarm, który da o sobie znać, gdy ktoś będzie próbował otworzyć okno lub drzwi, aby dostać się do środka.

Takie produkty skutecznie odstraszą włamywaczy oraz mogą być połączone za pomocą WiFi lub innej sieci z opcją wysyłania informacji do firmy ochroniarskiej lub innych służb bezpieczeństwa. Zamontowanie takich urządzeń zwiększy bezpieczeństwo i zmniejszy ryzyko włamania, a co za tym idzie, poprawi komfort psychiczny całej Twojej rodziny.

Artykuł powstał dzięki poradom specjalistów z Innex – systemy alarmowe.