Made in Poland – czyli dlaczego warto stawiać na nasze?

Made in Poland – czyli dlaczego warto stawiać na nasze?

polska
Rate this post

Na rynku funkcjonują tysiące firm oraz marek. Ich pochodzenie jest bardzo różne – znajdziemy wiele przedsiębiorstw z zachodu, jak np. Lidl, Adidas czy Credit Agricole, czy też dalekiego wschodu: Samsung, Lenovo.

W niektórych przypadkach wynika to z faktu, że wiadomość o polskim pochodzeniu mogłaby negatywnie odbić się na postrzeganiu przedsiębiorcy przez potencjalnych klientów.

Jesteśmy zalewani tak dużą ilością produktów oraz usług, że często nawet sami nie wiemy, jakie korzenie oraz kapitał ma dana firma. Jak się okazuje, na polskim rynku funkcjonuje wiele firm, o których nie wiemy, że pochodzą z naszego kraju. W niektórych przypadkach wynika to z faktu, że wiadomość o polskim pochodzeniu mogłaby negatywnie odbić się na postrzeganiu przedsiębiorcy przez potencjalnych klientów. W końcu to Niemcy kojarzą się z precyzją i świetnym wykonaniem, Korea z technologią, Włochy z modą, a co kojarzy się z Polską? Niestety ciężko znaleźć jakiekolwiek dobre skojarzenia. Na szczęście, za sprawą wielu innowacyjnych oraz dynamicznie rozwijających się firm, obraz ten powoli się zmienia.

Polska jakość w cenie

Wittchen, Fjord Nansen czy Gino Rossi – czy nazwy tych firm brzmią polsko? A jednak, każda z tych marek jest całkowicie polska, a ich produkty również wytwarzane są na obszarze naszego kraju. Wszyscy znamy te firm i cenimy za jakość oferowanych produktów, ale ilu z nas wcześniej wiedziało o pochodzeniu poszczególnych marek? Jak można się domyślić, wybór nazwy brzmiącej egzotycznie był działaniem zamierzonym, więc celem tych firm było pozostawienie informacji o pochodzeniu w tajemnicy. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – jeśli na regale sklepowym zobaczymy buty produkowane we Włoszech oraz w Polsce, które wybierzemy chętniej? A co z torebkami skórzanymi? Czy Wittchen nie brzmi atrakcyjnie? Nie chcemy oczywiście krytykować działań właścicieli tych firm. Cieszymy się, że w kraju nad Wisłą funkcjonują rodzime marki rozpoznawalne za granicą. Warto jednak dowiedzieć się więcej na ich temat i je wspierać. Jak pokazują powyższe przykłady, w naszym kraju produkowane są produkty najwyższej jakości.