Które wypełnienie poduszek jest lepsze?

Które wypełnienie poduszek jest lepsze?

Wypełnienie poduszki
Rate this post

Wybierając poduszkę do spania nie wystarczy sięgnąć po przypadkowy model dostępny na sklepowej półce i liczyć, że będzie się na nie spało wygodnie. Jakość wykonania poduszki, jej wypełnienia, ciężkości, a nawet rozmiar mają bezpośredni wpływ na komfort i jakość snu a także przesądzają o tym jak szybko konieczna będzie wymiana poduszki na nową. Które wypełnienie poduszek jest lepsze? Jakie opcje są dostępne na rynku i którą z nich warto wybrać?

Rodzaje wypełnienia w poduszkach – postaw na wysoką jakość snu

Dostępne w sprzedaży poduszki różnią się od siebie stosowanymi wypełnieniami, które zależnie od właściwości mogą gwarantować dostosowanie do potrzeb alergików czy osób cierpiących na bóle górnego odcinka kręgosłupa. Wśród najbardziej popularnych wypełnień wyróżniamy między innymi:

Poduszki z puchu

Są to niezwykle lekkie i miękkie poduszki wykorzystujące najczęściej puch gęsi i kaczy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są poduszki z gęsiego puchu, które doskonale układają się do głowy i szyi podczas leżenia w każdej pozycji. Ze względu na wykorzystany wsad, poduszki puchowe nie nadają się do prania i należy jedynie regularnie je wietrzyć, a po kilku latach wymienić, by nie gromadziły roztoczy i bakterii.

Poduszki półpuch

Łączą w sobie lekkość poduszek puchowych z właściwościami naturalnego pierza gęsiego. Dzięki takiemu połączeniu poduszka zachowuje sprężystość i jest niezwykle miękka, ale też pozwala wygodnie ułożyć głowę i spać wygodnie nawet przez kilka lat. Jak w przypadku większości poduszek, te z wypełnieniem z puchu i pierza warto zmieniać regularnie dla zachowania pełnej higieny snu.

poduszka z silikonu

Poduszki antyalergiczne

Jest to specjalna kategoria poduszek wykorzystujących wypełnienie z włókien poliestrowych często nazywanych sztucznym puchem. Poduszki takie zachowują pełną elastyczność, są wytrzymałe na odkształcenia i dobrze oddychają, przez co nie wymagają bardzo częstej wymiany. Co ważne, poduszki antyalergiczne mogą być bez problemu wypełniane dodatkowym granulatem, co zwiększy ich grubość i odświeży jakość starszej poduszki. Włókna poliestrowe nie ulegają zniszczeniu w praniu, przez co poduszki alergiczne mogą być bez problemu dokładnie czyszczone i odświeżane w razie potrzeby.

Poduszka z gryki

Poduszka wypełniona naturalną łuską gryczaną to kolejny przykład odpornej na uszkodzenia i bezpiecznej dla alergików poduszki gwarantującej zdrowy sen. Poduszki z gryki są dość twarde, ale dobrze przyjmują ciężar ciała i są szczególnie polecane dla osób cierpiących z powodu bólów kręgosłupa i mięśni szyi. Co ciekawe, ze względu na zastosowanie gryki poduszka stopniowo wydziela kwasy organiczne, tlenek magnezu, sole mineralne i rutynę, które działają kojąco na bóle migrenowe i mięśniowe.

poduszka antyalergiczna z silikonu

Gramatura poduszki – to ma znaczenie

Gramatura wypełnienia poduszki, określana w g/m2 oznacza w praktyce ciężar wypełnienia jaki przypada na każdy metr kwadratowy poduszki. Oznaczenia tu stosowane są identyczne jak w przypadku kołder, ale mają nieco inne znaczenie – 200g/m2 to poduszka cienka, letnia, najczęściej dość płaska i w miarę wzrostu gramatury wzrasta też waga, twardość oraz wysokość poduszki. Wybierając odpowiednią, gramatura może wskazać optymalną pozycję do spania na danej poduszce – te płaskie sprawdzają się przy spaniu na brzuchu, natomiast twarde i wysokie do spania na boku. Dobrym pomysłem są elastyczne poduszki silikonowe, ale stosunkowo twarde są poduszki z gryki. Oba typy poduszek zapewniają zdrowy sen niezależnie od wybranej pozycji spania.

Jakość poduszki a komfortowy sen – dlaczego warto wybierać sprawdzonych producentów?

Dobra poduszka a tania poduszka to zwykle dwie bardzo różniące się od siebie kategorie i niestety tylko w tej pierwszej można liczyć na wysoką jakość wykonania gwarantującą porządny, zdrowy sen.

Na poduszkach, które wpływają bezpośrednio na komfort wypoczynku i zdrowie całego ciała nie warto oszczędzać, szczególnie że nie jest to zakup cotygodniowy a jeden na kilka lat. Zmęczenie po całym dniu pracy, szybkim trybie życia, niedostatecznej aktywności fizycznej i coraz częściej występującym zwyrodnieniom stawów warto odpracować wygodnymi warunkami do spania i upewnić się, że choć kilka godzin w ciągu dnia spędzasz w pozycji odpowiedniej dla całkowitego wypoczynku i relaksu ciała. Dobra poduszka to tylko początek, ale taki start zdecydowanie się opłaca.