Jaki rower wybrać do miasta?

Jaki rower wybrać do miasta?

Rower do miasta
Rate this post

Tak naprawdę, do jazdy po mieście można wybrać praktycznie każdy model. W dzisiejszych czasach, jazda po mieście jest tak samo łatwa jak kiedyś. Jedyną różnicą jest to, że obecnie mamy o wiele większy wybór w różnych modelach i typach rowerów. Miejska szosa oraz asfaltowe trasy nie powinny być zbyt wymagające dla żadnego typu roweru.

Specjaliści oraz pasjonaci jazdy rowerem wiedzą, że każdy rower może służyć do jazdy po mieście. Najczęściej, dzisiaj wybiera się niektóre odmiany rowerów górskich lub typowe rowery miejskie, które są przeznaczone do asfaltowych dróg. Bardzo często, do tego typu jazdy wybierane są rowery trekkingowe – równie wygodne i szybkie, co tak zwane holendry. W obu przypadkach możemy jeździć w pozycji wyprostowanej, czyli najwygodniejszej.
Oprócz roweru miejskiego i trekkingowego, do jazdy po mieście świetnie będzie się nadawała również znany rower górski. Rzadziej w mieście można spotkać rowery crossowe oraz rowery fitness.

Miejskim warunkom sprzyjają rowery wymienione powyżej. Ze względu na ich właściwości i zalety, można stosować je nie tylko w terenie, do którego są przystosowane. Wiele jest osób, które jeżdżą najwygodniejszym dla siebie rowerem w różnych terenach. Łatwe trasy oraz te bardziej wymagające, można przejechać za pomocą niżej wymienionych rowerów.

Warto dodać, że każdym rowerem – chcąc nie chcąc – czasami jeździmy po mieście. Wybierając się w dłuższe, bardziej wymagające trasy, przejeżdżamy przez miejskie, ruchliwe ulice i uliczki. Cross, trekking czy różnorodne odmiany roweru MTB, poradzą sobie z miejskimi warunkami.

 

Rodzaje rowerów do jazdy po mieście

Rower miejski, czyli taki, który jest typowo przeznaczony do jazdy po twardej, jednolitej powierzchni. Jazda nim po mieście, jest szczególnie wygodna i przyjemna. Rower taki ma dość wąskie koła i łagodny bieżnik. Rozmiar kół, to najczęściej 29 cali, przez co jazda jest szybka i precyzyjna. Rower miejski cechuje się przede wszystkim wygodną kierownicą i siodełkiem. Możliwość jazdy w pozycji wyprostowanej pozwala nam przemierzać kilometry rowerem miejskim bez obaw o kontuzję czy ból pleców i nadgarstków. Trzeba również dodać, że rowery miejskie posiadają błotniki, bagażniki, oświetlenie oraz miejsce na koszyk, co ułatwia jazdę.

Rower górski wbrew pozorom, świetnie sobie radzi podczas jazdy po ulicach. Opony takiego roweru są szerokie, bieżnik nieco bardziej agresywny niż w przypadku roweru miejskiego. Obecność amortyzatora eliminuje problem podjazdów na wyższe krawężniki. Spośród kilku odmian roweru MTB, najbardziej do jazdy po mieście nadaje się odmiana ATB.

Rower trekkingowy – jest to rower, który służy do długiej jazdy po wyrównanym terenie. Wygoda oraz szybkość jaką zapewniają trekkingi, pozwala nam na szybkie podjęcie decyzji. Wybierając rower trekkingowy do jazdy po mieście, będziemy mogli sprawnie i szybko poruszać się po ulicach. Jest to rower turystyczny, które posiadają oświetlenie, błotniki oraz wszelkie dodatki, które ułatwią nam jazdę w mieście.

Rower crossowy jest określany mianem brata roweru trekkingowego. Dzięki odpowiedniej wysokości skoku (od 50 do 60 mm), możemy bezpiecznie i szybko jeździć crossem po mieście. Opony są w miarę szerokie, co pozwala nam omijać przeszkody takie jak dziura w asfalcie czy krawężnik. Jest to wygodny typ roweru, który sprawdzi się na miejskich drogach.

Wybór odpowiedniego roweru do miasta nie jest trudny. Zazwyczaj głównym kryterium są nasze upodobania i przyzwyczajenia. Ze względu na dużą ilość odmian rowerów, każdy z nas może wybrać nieco inny rower, który będzie się nadawał do jazdy po mieście. Najważniejsza jest nasza wygoda oraz praktyczność. Duże znaczenie ma również to, czy urządzamy sobie długie przejażdżki po drodze asfaltowej, czy dojeżdżamy rowerem do pracy, szkoły czy innych miejsc regularnie.
Wiele jest rowerów, które możemy wybrać do jazdy po mieście. Wyżej wyszczególnione rodzaje pozwolą nam wygodnie i sprawni poruszać się po mieście, dodatkowo omijając wszelkie przeszkody i trudności na drodze. Wyposażenie rowerów, ich zalety oraz właściwości będą mogły zostać wykorzystane podczas przejażdżki miejskiej.