Jaki grill wybrać, żeby nie musieć go zmieniać co roku?

Jaki grill wybrać, żeby nie musieć go zmieniać co roku?

wybór grilla
Rate this post

Jak co roku na przełomie marca i kwietnia zaczyna się planowanie spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Organizowanie grilla na ogródku to najczęstsza forma rozrywki podczas ciepłych letnich dni. Do sezonu grillowego trzeba się jednak najpierw przygotować i wtedy pojawia się pytanie: Jaki grill wybrać?

Aby wybrać sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb i taki, który będzie Ci służył na lata, musisz zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami.

Wielkość grilla

Ile osób zwykle zapraszasz na grilla i ile masz przestrzeni? Na te pytania powinno się odpowiedzieć przed wyborem grilla idealnego. Jeśli zwykle organizujesz spotkania dla większej liczby przyjaciół, zdecyduj się na sprzęt dużym rusztem, które przyśpieszy proces przygotowania dań dla wszystkich osób. Jeśli na grilla zapraszasz tylko najbliższych, możesz zdecydować się na mniejszy model. Nieodpowiedni dobór wielkości grilla do planowej liczby osób, może negatywnie wpłynąć na komfort gości, dlatego najlepiej od razu zdecydować się na większy grill ogrodowy duży, aby w razie większego przyjęcia sprostać oczekiwaniom wszystkich gości.

Kształt grilla

Najpopularniejszym kształtem grilla, jest grill okrągły. Jednakże wśród propozycji producentów można znaleźć też grille owalne, prostokątne, kubełkowe, prostokątne czy cylindryczne. Jak więc ocenić, który sprzęt będzie odpowiedni dla Ciebie? Najlepiej zastanowić się czy będzie pasował do miejsca, w którym zamierzasz grillować. W przypadku wyboru kształtu grilla można kierować się własnym gustem i mobilnością sprzętu, jeśli zamierzasz zabierać poza swój ogród.

grill

Stabilność

Niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa jest stabilność grilla. Przed wyborem grilla sprawdź czy nóżki są solidne i dobrze przymocowane do grilla. Jeśli zależy Ci, aby sprzęt służył Ci na więcej niż jeden sezon, zdecyduj się na grilla z czterema nóżkami. Istotna jest także ich regulacja, co umożliwia stabilne ustawienie sprzętu na nierównym terenie. Pamiętaj, że na grillu znajduje się rozżarzony węgiel, który w przypadku przewrócenia stanowi ogromne niebezpieczeństwo, dlatego stabilność to podstawa.

Wykonanie

Wysoka jakość materiałów, z których wykonany jest grill sprawi, że będzie Ci on służył zdecydowanie dłużej. Często kusząca niska cena, nie świadczy o wytrzymałości grilla i z pewnością po kilku razach nie będzie się nadawał do użytku. Niektóre modele dużych grillów ogrodowych zawierają dodatkowe powłoki i newralgiczne elementy, które ułatwiają czyszczenie sprzętu i sprzątanie po użytkowaniu. Na rynku znajdziesz też grille z częściami, które można myć w zmywarce, a to znacznie ułatwi jego użytkowanie.

Rodzaj zasilania

Istnieje kilka rodzajów grillów ogrodowych: gazowe, węglowe i elektryczne. To jaki wybierzesz zależy w większości od indywidualnych preferencji.

  • Grill gazowy zyskuje popularność i jest bardzo łatwy w obsłudze. Bardzo szybko osiąga pożądaną temperaturę, którą dodatkowo można regulować w zależności od tego jak wypieczone mają być przekąski. Taki rodzaj grilla zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości, ponieważ nie trzeba z niego usuwać pozostałości węgla i popiołu. Jest to opcja dla osób, które dysponują większym budżetem, i którym zależy na wygodnym rozwiązaniu na kilka sezonów.
  • Grill węglowy to najczęstszy wybór wśród konsumentów. Rozpalanie grilla węglowego trwa dłużej niż gazowego i często zależy od warunków atmosferycznych, jednakże nadaje on potrawom aromat i smak warte czekania. Kontrola temperatury możliwa jest dzięki otworowi wentylacyjnemu lub pokrywie. W odróżnieniu od grilla gazowego, grill węglowy wymaga dokładnego czyszczenia, najlepiej po każdym użyciu.  Jest to jednak opcja na każdą kieszeń i z pewnością znajdzie się model, który sprosta wszystkim oczekiwaniom, nie opróżniając jednocześnie Twojego portfela.
  • Grill elektryczny to opcja dla osób, które mimo złych warunków pogodowych chcą przygotować grillowane danie. Ten rodzaj nie wymaga dużej przestrzeni i można go używać zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniu. Przygotowanie potraw na grillu elektrycznym trwa bardzo krótko, jednakże ich smak nie przypomina smaku tych przygotowanych na ogniu.

Przechowywanie grilla poza sezonem

Na początku października nadchodzi czas, aby schować grill, dlatego zanim dokonasz zakupu zastanów się czy masz gdzie przechowywać sprzęt zimą. Ważne jest, aby było to miejsce suche. Może to być zarówno garaż, piwnicy, ale i strych. Najlepiej przechowywać grilla w oryginalnym opakowaniu lub w specjalnym pokrowcu, który ochroni sprzęt przed wiatrem, kurzem i zmiennymi temperaturami.

grillowanie

Jaki grill wybrać?

Wybór grilla nie jest prosty, jednak podjęcie odpowiedniej decyzji z pewnością wpłynie na komfort Twój i Twoich gości. Wszystkie powyższe kwestie mają wpływ na Twoje zadowolenie i na to czy sprzęt zostanie z Tobą na dłużej. Koszt grilla ogrodowego dużego szybko się zwraca i jest to zdecydowanie bardziej rozsądna opcja dla wielbicieli częstego grillowania. Mniejszy grill to mniejszy wydatek, ale i mniejsza gwarancja wytrzymałości i komfortu.