Jak wygląda konsultacja fizjoterapeutyczna?

Jak wygląda konsultacja fizjoterapeutyczna?

fizjoterapeuta
Rate this post

Pomoc fizjoterapeuty jest niezbędna w trakcie powrotu do zdrowia po zabiegu, wypadku lub jako forma rehabilitacji po kontuzji.

Z pomocy fizjoterapeuty korzysta również coraz więcej osób, zmagających się z wieloma dolegliwościami bólowymi, nierzadko po zbyt intensywnym uprawianiu sportu. Jak jednak przygotować się do wizyty w gabinecie fizjoterapii? O czym należy pamiętać przed wizytą?

Bardzo często na pomysł rozpoczęcia fizjoterapii wpadamy pod wpływem opinii bliskich nam osób bądź po konsultacji z lekarzem prowadzącym nasze leczenie. Niekiedy jednak dolegliwości bólowe są tak duże, że nie zastanawiamy się nad problemem długo, tylko od razu rezerwujemy najbliższy termin.

Trudno jest jednak pojawić się u fizjoterapeuty nieprzygotowanym, stąd też wiele osób zastanawia się jak się ubrać, co przynieść ze sobą, a także w jaki sposób przebiega fizjoterapia.

Jak wygląda konsultacja u fizjoterapeuty?

Decydując się na wizytę u fizjoterapeuty warto zgłosić się do osoby posiadającej odpowiednie kompetencje, a także doświadczenie w prowadzeniu terapii rehabilitacyjnych. To, jak przebiegnie wizyta u fizjoterapeuty uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju problemu, a także stanu jego zaawansowania.

Inaczej będzie przebiegała konsultacja u osoby dochodzącej do zdrowia po wypadku czy operacji, a inaczej u kogoś, kto potrzebuje pomocy w regeneracji organizmu po zbyt intensywnych ćwiczeniach fizycznych.

Konsultacja u fizjoterapeuty, zwłaszcza pierwsza, opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu przez specjalistę wywiadu. To podczas niego należy opowiedzieć o wszystkich dolegliwościach, działaniach, jakie do tej pory zostały podjęte, a także oczekiwaniach. Fizjoterapeuta w oparciu o zdobyte informacje, a także po przeprowadzeniu badania manualnego, ułoży plan terapii, który będzie realizowany podczas kolejnych wizyt.

Badanie jest najważniejszym punktem całej wizyty konsultacyjnej. Stoły rehabilitacyjne, na których pierwsze badania są przeprowadzane umożliwiają fizjoterapeucie dokładne poznanie aktualnego stanu pacjenta. Pełna diagnostyka może być również uzupełniona badaniami dodatkowymi – jak rezonans czy USG, aby ułożony plan terapii faktycznie przywrócił pacjenta do pełnej sprawności.

Jak przygotować się do konsultacji u fizjoterapeuty?

Pacjenci udający się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty zazwyczaj nie wiedzą w jaki sposób mają się do niej przygotować. Umawiając się na wizytę warto zapytać specjalistę co przynieść ze sobą, a także w jakim stroju stawić się na wizytę.

Spotkanie i badanie konsultacyjne nie wymaga od pacjentów specjalnego przygotowania. Warto zabrać ze sobą jednak dotychczasowe wyniki badań i zdjęcia rentgenowskie, jeśli fizjoterapia będzie traktowana jako forma rehabilitacji po wypadku, operacji czy urazie. W przypadku, kiedy wizyta ma na celu zweryfikowaniu problemu i opracowaniu terapii nastawionej na zlikwidowanie dolegliwości bólowej, nie trzeba się specjalnie przygotowywać do spotkania.

Kolejne spotkania z fizjoterapeutą, podczas których będzie już realizowany plan terapeutyczny, będą opierały się przede wszystkim na masażu, ucisku, a także wykonywaniu wskazanych ćwiczeń. Warto zatem ubrać wtedy wygodny, luźny strój, który nie będzie ograniczał zakresu ruchu.

Wygodne ubranie zapewnia także pacjentowi niezbędny komfort. Stoły rehabilitacyjne przeznaczone do wykonywania ćwiczeń fizycznych ułatwią dodatkowo przeprowadzenie kolejnych etapów terapii manualnej.

Podczas wykonywania ćwiczeń fizjoterapeuta czuwa nad ich poprawnością oraz koryguje wszelkie nieprawidłowości lub, jeśli jest taka potrzeba, zmienia stopień ich natężenia. Po wizycie pacjent udaje się do domu z instruktażem ćwiczeń oraz zaleceniami pracy własnej. Warto jednak terapię prowadzić pod okiem specjalisty, który na bieżąco oceni postępy i efekty oraz zmodyfikuje ćwiczenia w oparciu o nie.

wizyta u fizjoterapeuty

Wizyta u fizjoterapeuty – o czym pamiętać?

Konsultacja u fizjoterapeuty pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy, dzięki czemu pacjent ma większą szansę na skuteczny powrót do pełnej sprawności. Fizjoterapeuta wiedząc z jakim problemem się zmaga, może rozpocząć proces leczenia poprzez wprowadzanie konkretnych ćwiczeń. Warto jednak wiedzieć, że rehabilitacja będzie również wymagała od pacjenta konieczności wykonywania ćwiczeń w domu, pomiędzy kolejnymi wizytami.

To, jak będzie wyglądała konsultacja u fizjoterapeuty, wpłynie na jakość całego procesu leczenia. Dlatego podczas przeprowadzania wywiadu, a następnie badania diagnostycznego, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są one wykonywane. Im więcej szczegółów uzyska specjalista, tym skuteczniejszy plan terapii opracuje.