Chciałbyś zmniejszyć swoje rachunki za prąd? Denerwuje Cię bierność naszego kraju wobec emisji dwutlenku węgla i czujesz, że nadszedł czas, by wziąć sprawy w swoje ręce?
Odpowiedzią na Twoje poszukiwania może być instalacja coraz popularniejszych w Polsce paneli fotowoltaicznych. Dowiedz się o nich więcej!
Fotowoltaika – dlaczego może opłacić się w Twoim domu?
Panele fotowoltaiczne zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną. Dzięki takiej zasadzie działania produkują prąd wolny od emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo pomagają znacząco zmniejszyć rachunki w gospodarstwie domowym. Mają na to dwa sposoby.
Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, wytwarzają prąd elektryczny, z którego jako właściciel paneli możesz korzystać za darmo. Szacuje się, że najpowszechniejsza instalacja fotowoltaiczna o mocy 4kW w ciągu roku produkuje energię o wartości około 2 200 zł.
Po drugie, zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, jeżeli Twoja instalacja fotowoltaiczna wytworzy nadwyżkę energii i przekażę ją do sieci, tę nadwyżkę będziesz mógł pobrać z powrotem w 80-ciu procentach za darmo. Oznacza to, że użytkownicy paneli słonecznych mogą cieszyć się tanim prądem nawet w nocy oraz w pochmurne dni.
Do rozliczania nadwyżek służy instalowany przy panelach licznik dwukierunkowy. Możliwe jest także zbudowanie niezależnej od sieci instalacji typy off-grid, której uruchomienie wymaga dodatkowego agregatu i odpowiedniego akumulatora.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne dla domu montuje się najczęściej na dachach domów i garaży. Możliwa jest też instalacja wolnostojąca, której montaż niezależnie od wielkości i mocy nie wymaga nigdy posiadania zezwolenia. Panele mogą zostać zamontowane na każdym rodzaju pokrycia dachowego oprócz onduliny, eternitu, poliwęglanu, pleksy i oczywiście dachu w złym stanie technicznym. Powinny być skierowane na południe, pod kątem 20° – 40°.
Działanie paneli słonecznych oparte jest na efekcie fotowoltaicznym, który jest znany nauce już od prawie dwóch wieków. Ogniwo fotowoltaiczne składa się z dwóch warstw materiału półprzewodnikowego zespojonych złączem izolującym. Gdy promienie słońca padają na ogniwo, fotony wybijają elektrony z ich powłok a pomiędzy warstwami półprzewodnika powstaje napięcie. Izolator nie pozwala mu się rozładować.
Ogniwa fotowoltaiczne łączone są w moduły, a grupa modułów tworzy panel słoneczny. Każdy z paneli zasila swój falownik, czyli urządzenie, które zamienia prąd stały w prąd zmienny. Jest to konieczne, ponieważ właśnie do prądu zmiennego przyzwyczajone są lodówka, zmywarka, telewizor i inne urządzenia w Twoim domu. Falownik dba również o bezpieczeństwo kolektora słonecznego i może wyłączyć go w razie awarii.
Jak właściwie oszacować zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu?
Oszacowanie własnego zapotrzebowania energetycznego to trudne, ale kluczowe zadanie przy planowaniu instalacji paneli fotowoltaicznych. Tutaj nie zadziała zasada “im więcej, tym lepiej”. Jeżeli zamontujesz za dużo kolektorów, niektóre z nich okażą się bezużyteczne i niepotrzebnie pochłoną Twoje oszczędności. Zbyt mała liczba paneli poskutkuje z kolei dalszą koniecznością pobierania prądu z sieci i płacenia wyższych rachunków.
Przelicz zatem, ile prądu rocznie zużywa Twój dom. Możesz oszacować tę wartość na podstawie rachunków. Pamiętaj, że jeżeli planujesz podłączenie nowego energochłonnego urządzenia, np. klimatyzatora, zapotrzebowanie na prąd w Twoim gospodarstwie domowym wzrośnie. Możesz skorzystać również z dostępnych w Internecie kalkulatorów fotowoltaiki.
Wiele zależy również od Twojego trybu życia. Jeżeli jesteś rannym ptaszkiem, pracujesz w domu i korzystasz z większości urządzeń elektrycznych w czasie dnia, prąd wytworzony przez panele słoneczne będziesz zużywać na bieżąco w ramach autokonsumpcji.
W takim wypadku wystarczy Ci instalacja fotowoltaiczna o mniejszej mocy. Jeżeli jednak potrzebujesz energii elektrycznej późnym wieczorem, powinieneś zdecydować się większą liczbę kolektorów, by móc odzyskiwać z sieci darmową nadwyżkę energii.
Jeżeli marzy Ci się instalacja paneli słonecznych na domu, który dopiero budujesz lub remontujesz po poprzednich właścicielach, oszacowanie zapotrzebowania energetycznego będzie wyjątkowo trudne. Warto skorzystać z pomocy instalatora, który będzie w stanie obliczyć je dokładniej dzięki swojemu doświadczeniu. Skontaktuj się z ekspertami firmy MCE, która już od 2002 roku działa na polskim rynku fotowoltaicznym.