Czy wiesz, że gra w ringo została wymyślona w Polsce i ma już prawie 60 lat? Wszystko zaczęło się od zwykłego przypadku, gdy kapitan drużyny szpadzistów, Włodzimierz Strzyżewski, obmyślił nowy sposób treningu przed kolejnymi mistrzostwami na podstawie zabawy z dzieciństwa.
Pierwsza rozgrywka odbyła się, gdy pożyczył od jednej z kobiet kółko od wózka dziecięcego, a jako przeciwnika zaprosił przypadkowo spotkanego mężczyznę. By go zachęcić, w razie wygranej miał kupić mu całą skrzynkę piwa, sam zaś grał… o oranżadę. Wówczas też ustanowił podstawowe zasady gry. Tak właśnie wyglądały początki jednej z najpopularniejszych dziś gier. Dziś warto rozważyć wykorzystanie ringo podczas zajęć sportowych z dziećmi. Jakie korzyści daje gra w ringo?
Czemu warto grać w ringo?
Pierwsze, podstawowe reguły gry zakładały, że pierścień można rzucić tylko z miejsca, w którym się go złapało, a rzut należy wykonać tą samą ręką, którą się złapało kółko, przy czym przynajmniej jedną nogą należy dotykać podłoża. Wyskakiwanie było dozwolone jedynie podczas łapania ringa. Gra doskonale uczy zręczności, refleksu, a przy tym koncentracji na celu, jaką jest złapanie obręczy i zdobycie punktu. Co więcej, warto wiedzieć o tym, że w przeciwieństwie do wielu innych gier, punkty można nie tylko zdobywać, lecz także tracić. Gra sportowa w ringo uczy zatem myślenia strategicznego. Dzieci uczą się również zasad gry w duchu fair play, dlatego, że za niestosowne zachowanie można narazić na dyskwalifikację nie tylko siebie, lecz także i współzawodników.
Dzieci nie zawsze dobrze radzą sobie ze sprawnym łapaniem różnych przedmiotów, zatem gra w ringo jest dla nich świetnym sposobem na to, by tę umiejętność nabyć w ramach dobrej zabawy z rówieśnikami. Ringo to gra zespołowa służy zatem większej integracji dzieci.
Inne zastosowania kółka do gry w ringo
Istnieje wiele ćwiczeń wykonywanych za pomocą ringo, wykonywanych zarówno indywidualnie, jak i w parach. Są one wykorzystywane również podczas profesjonalistów na treningach przed poszczególnymi zawodami. Poniżej przykłady ćwiczeń, które warto wypróbować podczas zajęć z dziećmi.
- Dzieci dobierają się w pary, stają naprzeciw siebie w odległości kilku metrów od siebie, po czym jednocześnie rzucają do siebie kółkiem, w międzyczasie zamieniając się na miejsca. Modyfikacje ćwiczenia obejmują konieczność wykonania szybkiego ćwiczenia pomiędzy rzutami, np. wykonanie skłonu tułowia.
- Ćwiczenie grupowe. Ustaw dzieci w dwóch rządkach naprzeciwko siebie. Niech rzucają do siebie tak jak w poprzednim ćwiczeniu, po czym dziecko, które rzuciło, niech przebiegnie na koniec swojego rzadka. Gdy dzieci nabiorą wprawy, możesz kazać im przebiegać na koniec rządka znajdującego się naprzeciw.
- Ustaw dzieci parami tak jak w pierwszym ćwiczeniu. Jednak różnica jest taka, że pomiędzy nimi staje przeciwnik, który stara się przechwycić ringo. Gdy mu się to uda, zamienia się na miejsca z dzieckiem, którego rzut przechwycił. Gra może być na punkty, z drobną nagrodą na koniec.
Pomysłów na grę w ringo może być naturalnie dużo więcej, wszystko zależy od inwencji własnej. Warto zachęcać dzieci do gry, by uczyły się lepszej koordynacji ruchów, podejmowania inicjatywy. W poszukiwaniu kółek do gry w ringo doskonałej jakości oraz do użytku rekreacyjnego warto zajrzeć na stronę sklepu sportowego Powerman Sport. Oferowane kółka są dostępne w korzystnej cenie i wytrzymają niejedną rozgrywkę przyszłych mistrzów.