Gniotek antystresowy – jego znaczenie w terapii sensorycznej

Gniotek antystresowy – jego znaczenie w terapii sensorycznej

sensoryczna piłeczka antystresowa
Rate this post

Rodzice pragną, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Wszystkie ich działania mają na celu jego wszechstronny rozwój. Starają się stworzyć dziecku pełen miłości i akceptacji dom, w którym będzie czuło się bezpiecznie. Wsparcie z ich strony ma zasadnicze znaczenie. Jest ono szczególnie ważne w pierwszych latach życia malucha, kiedy jego rozwój jest najintensywniejszy. 

Integracja sensoryczna u dzieci – czym się objawia

Integracja sensoryczna jest procesem, który zachodzi w układzie nerwowym. Polega on na odbiorze i organizacji bodźców płynących ze świata zewnętrznego, dzięki zmysłom  takim jak: wzrok, słuch, dotyk, węch, smak oraz pochodzącymi z ruchu i grawitacji, czyli tak zwanej propriocepcji. Integracja sensoryczna zaczyna rozwijać się już w życiu płodowym, a kluczowy dla niej jest okres od trzeciego do siódmego roku życia dziecka. Maluchy z zaburzeniami integracji sensorycznej nie potrafią prawidłowo przetwarzać bodźców ze świata zewnętrznego, co powoduje u nich reakcje lękowe, czasem agresję lub nadpobudliwość ruchową, dlatego powinny być poddane terapii sensorycznej. 

Czym jest terapia sensoryczna?

Terapia sensoryczna jest zestawem ćwiczeń, których zadaniem jest poprawienie integracji sensorycznej. Jej celem jest nauczenie dziecka prawidłowych reakcji na różnorodne bodźce płynące ze świata zewnętrznego, rozwijanie również zdolności psychoruchowych oraz zmysłu równowagi, czyli po prostu wspomaganie jego rozwoju. To przede wszystkim zabawa, ucząca odpowiedniej reakcji na bodźce, porządkowanie i organizowanie ich w celu oswojenia otaczającej rzeczywistości, aby dziecko nie obawiało się jej i nie uciekało do swojego świata wewnętrznego, jak to się dzieje w przypadku autyzmu. 

W jaki sposób zabawki zręcznościowe wspomagają rozwój zdolności manualnych dziecka?

Wspieranie rozwoju i kształcenia sprawności motorycznej dziecka jest obowiązkiem rodziców. Temu celowi służą gry i zabawki konstrukcyjne, a także malowanie przy pomocy kredek, farb, węgla, kolorowanie, czy rysowanie na piasku. Temu celowi służy także budowanie różnych konstrukcji z klocków. Kluczową sprawą w rozwoju sprawności manualnej jest koordynacja wzrokowo – ruchowa, którą dziecko rozwija podczas wspólnych zabaw z rodzicami lub rówieśnikami. Kształtowanie zdolności manualnych warunkuje dalsze jego postępy w nauce. Dobrze opanowana sprawność manualna warunkuje uczenie się innych umiejętności zręcznościowych. 

gniotek antystresowy

Gniotek antystresowa – jego rola w rozwoju dzieci

Gniotek sensoryczny, który znany jest bardziej pod nazwą gniotek antystresowy, jest zabawką pomagającą nie tylko dzieciom, ale również dorosłym rozładować stres. Jest doskonałą pomocą w rozwoju małej motoryki u maluchów, czyli sprawności dłoni i palców, a także wspomaga ćwiczenia związane z redukcją napięcia mięśniowego.  Najczęściej wykonany jest z rozciągliwego i miękkiego materiału w różnych barwach, który jest atrakcyjny dla dziecka i przyciąga jego uwagę. To doskonała pomoc przy niepokoju manipulacyjnym i nadpobudliwości psychoruchowej, dlatego jest stosowany w terapii sensorycznej. Gniotki wspomagają rozwój mięśni dłoni i wzmacniają je. Przy ich pomocy można je masować dzięki kolcom i wypustkom. Stosuje się je u dzieci z autyzmem, ponieważ pomagają radzić sobie z nadwrażliwością na bodźce, która często występuje u takich maluchów.   

Nietypowe modele gniotków antystresowych

Rynek zabawek i akcesoriów wspomagających rozwój dziecka oferuje gniotki sensoryczne w różnych, często niezwykle atrakcyjnych dla dziecka formach, na przykład:

  • Sera z ukrytymi w środku myszami. Jest to zabawka sensoryczna, polecana w terapii ręki,  rozwijająca zdolności manualne, a także precyzję i siłę palców. Jest doskonałą zabawką antystresową. Ser, a także myszki, wykonane są z elastycznego i rozciągliwego tworzywa. Zabawa polega na przeciągnięciu myszki przez dziurki w serze, co zapewnia doskonałe wrażenia dotykowe i wspomaga ćwiczenie koncentracji. Ser i myszki można umyć w ciepłej wodzie z mydłem. Zabawka pozwala na przełamywanie niechęci dzieci nadwrażliwych dotykowo oraz osób ze spektrum autyzmu związanej z dotykaniem przedmiotów o niestandardowej konsystencji. Produkt przeznaczony jest dla maluchów od piątego roku życia.
  • Brokatowy gniotek w siatce. Po jego ściśnięciu pomiędzy oczkami siatki pojawiają się kolorowe bąbelki, które w środku zawierają brokat. Może on przybierać różne formy, co pobudza wyobraźnię i zachęca do ćwiczeń dłoni, palców i nadgarstka. Jest to niezwykle ważne w nabywaniu umiejętności prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego. Gniotek pokryty jest delikatnymi wypustkami, pobudzającymi zmysł dotyku. Polecany jest w terapii ręki i autyzmie. 
  • Stworek z wielkimi oczami i włochatym futerkiem polecany w terapii ręki i podczas zajęć z dziećmi ze spektrum autyzmu. 
  • Terapeutyczny gniotek w kształcie grzybka wykonany jest z gumy i wypełniony specjalnym żelem. Po ściśnięciu na powierzchni pojawiają się kolorowe kropki. Pomoc jest idealna do usprawniania motoryki dłoni oraz zwiększania siły uścisku. Działa antystresowo i odpręża. Znakomicie sprawdza się podczas zajęć terapeutycznych z dziećmi ze spektrum autyzmu, dostarczając im wielu bodźców i zapewniając świetną zabawę.