Dlaczego warto wybierać zabawki kreatywne?

Dlaczego warto wybierać zabawki kreatywne?

zabawki kreatywne
Rate this post

Zabawa jest jednym z nieodłącznych i niewątpliwie najlepszych aktywności dzieciństwa. To dzięki zabawie i interakcji z przedmiotami dziecko poznaje otaczający go świat i przyswaja nowe umiejętności. Naśladownictwo, konstruowanie, podejmowanie prób i pierwsze niepowodzenia – zabawa może nie tylko dostarczać rozrywki, ale i uczyć, rozwijać i pobudzać wyobraźnię.

Z punktu widzenia dziecka zabawek nigdy nie ma zbyt wiele, a każda niesie ze sobą nowe doświadczenia. Rodzice jednak często pragną ograniczyć ilość zabawek, dokonując nieco rozsądniejszych wyborów przy ich zakupie. Zasada ta nie jest zła, o ile wybierane zabawki będą umożliwiały rozwój dziecka. Dlaczego warto wybierać zabawki kreatywne?

Czym są zabawki kreatywne?

Specjalistyczne zabawki kreatywne przeżywają w ostatnich latach prawdziwe oblężenie. Coraz bardziej świadomi rodzice coraz chętniej stawiają na praktyczne, ciekawe rozwiązania do zajmowania uwagi dzieci. Jak to niestety z maluchami bywa, wiele wypłakanych i wybłaganych w sklepie zabawek trafia po 5 minutach w kąt mieszkania i nigdy więcej nie zostaje użyta. Zachowania te nakłoniły już rzesze rodziców do bardziej przemyślanych i sprecyzowanych zakupów zabawkowych, dzięki którym nowo zakupione rzeczy nie okażą się po chwili bezużyteczne. Taki też jest sens kreatywnych zabawek, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię, rozwijają ciekawość i zdolności manualne, pozwalają dziecku działać samodzielnie, uczą planowania, rozwiązywania problemów i pobudzają myślenie.

Kreatywność jest jedną z najważniejszych cech, jakie warto rozwinąć u dziecka. Niestety, bardzo wielu rodziców sądziło dotąd, że kreatywność rodzi się w głowie ot tak. Niestety, nie jest to do końca prawdą. Na kreatywność dziecka (przeniesioną później również do życia dorosłego) wpływa wiele czynników, jednak to właśnie odpowiednio dobrane zadania i ćwiczenia połączone z zabawą działają na nią najlepiej. Wystarczy porównać dwoje dzieci z różnych środowisk, w przypadku których jedno ma nieograniczony zasób zabawek, a drugie musi radzić sobie z zabawkami, które ma. Dzieci z mniejszą liczbą zabawek są częściej w stanie wymyślić przeróżne ćwiczenia w oparciu o to, co posiadają. Najlepszym przykładem są podwórkowe zabawy dzieci kiedyś i dziś, gdzie dzieci samodzielnie bawiących się z rówieśnikami widzimy coraz mniej.

Jakie zabawki kreatywne znajdziemy w sklepach?

Nawiązując do samodzielnej zabawy i nie poleganiu na gotowych rozwiązaniach, większość kreatywnych zabawek to wszelkiego rodzaju pakiety „zrób to sam”. Zestawy do malowania, rysowania, tworzenia ozdób, biżuterii, maskotek czy pacynek angażują dziecko w zabawę i pozwalają mu osiągnąć po zabawie realne rezultaty, a więc gratyfikację w postaci skończonej zabawki czy rysunku. Do kreatywnych zabawek zaliczymy też wszelkie zestawy małego naukowca, budowanie modeli, magiczne piaski, plasteliny czy wycinanki. Te wciągające zabawy zaangażują wszystkie procesy myślowe dziecka i pobudzą go do samodzielnego rozwiązywania problemów.

Sorter kształtów

Przykładem zabawki kreatywne może być sorter kształtów, które doskonale oddziału na zmysły dziecka (zobacz:  zabawki  sensoryczne). Sorter zaprojektowany został tak, aby sprawdzał się np. w terapiach autyzmu.  Produkt dostępny jest w internetowym sklepie Liger w cenie 81 złotych.

Dlaczego warto wybierać zabawki kreatywne?

Rola zabawek kreatywnych w życiu dziecka różni się znacząco od przeznaczenia tradycyjnych zabawek. Obok rozrywki mają one bowiem stymulować wyobraźnię malucha i pobudzać jego ciekawość świata. Zabawki kreatywne rozwijają umiejętność logicznego i twórczego myślenia, uczą koncentracji (której niestety wielu dzieciom dziś brakuje) oraz usprawniają jego wyobraźnię przestrzenną. Liczne eksperymenty pokazują, że zabawki kreatywne wspomagają kontakt dzieci z rodzicami, a jednocześnie uczą je większej samodzielności niż tradycyjne pluszaki i maskotki. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o ponadczasowych klockach lego – choć zabawki reklamowane jako kreatywne wyparły je nieco ze świadomości rodziców, klocki i puzzle to najlepszy sposób by kreatywną zabawkę sprawić nieco starszemu dziecku. Na rozwój wyobraźni nigdy nie jest za późno.