Czym kierować się wybierając matę do jogi?

Czym kierować się wybierając matę do jogi?

Rate this post

Akcesoria do jogi są obowiązkowe, niezależnie od tego jaki rodzaj jogi praktykujemy. Jak wybrać podstawowy element, czyli matę do jogi?

Mata do jogi jest podstawowym elementem wyposażenia każdego jogisty. Asany, czyli konkretne pozy, które wykonujemy podczas ćwiczeń, są wygodniejsze jeśli używamy mat. Preferencje każdego jogisty mogą się od siebie różnić. Jednak rynek akcesoriów do jogi jest bardzo szeroki. Mając dostęp do różnorodnych rodzajów mat, możemy dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb. Warto również zaznaczyć, że maty posiadają specjalne zalety, które są przydatne każdej osobie praktykującej jogę.

Wybór maty do jogi – kryteria

Czym więc należy kierować się w wyborze właściwej maty do jogi? – Otóż po pierwsze, mata musi być antypoślizgowa. Ćwiczymy na różnych podłożach i na większości z nich mata może się ślizgać. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy mata nadaje się do stosowania jej na panelach, na posadzce czy nawet na ziemi. Przyczepność maty do jogi pozwoli nam nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia.

Drugą ważną rzeczą jest wytrzymałość maty. Taką cechę będzie posiadać mata, którą wykonuje się w sposób szybki i łatwy. Szczególną popularnością cieszą się maty kauczukowe i z tworzywa PCW. Częstą praktyką jest łączenie tworzyw sztucznych z materiałami naturalnymi. Warto zauważyć, że pierwsze maty były wykonywane w Indiach ze skóry zwierzęcej lub z trawy. Dla względów higienicznych, maty były przykrywane płóciennym materiałem.

Wybierając odpowiednią matę do jogi, musimy kierować się również naszym gustem. Praktykowanie jogi będzie o wiele przyjemniejsze jeśli będziemy ćwiczyć na macie, która nam się szczególnie podoba.

Istotna jest także grubość – konkretny typ maty w danym stopniu będzie izolował od podłogi nasze ciało i chronił kolana/ stopy przed uszkodzeniem. Mata do jogi może mieć od 0,9 do 6 mm. Od jej grubości zależna jest twardość maty. Możemy wybrać matę elastyczna lub bardziej sztywną – nasz wybór jest uzależniony od indywidualnych upodobań i miejsc, w których ćwiczymy. Razem z grubością łączy się jej waga. Jeśli codziennie uczęszczamy na zajęcia z jogi i przemieszczamy matę, warto wybrać nieco lżejszy egzemplarz. W przypadku ćwiczeń w domu, nie musimy skupiać się aż tak bardzo na wadze maty. Warto jednak pamiętać, że nieco cięższe maty lepiej trzymają się podłoża.

Poza powyższymi kryteriami, musimy wiedzieć dużo o higienie takiej maty. Niektóre z nich można prać w pralce, inne należy czyścić specjalnymi preparatami w sposób ręczny. Maty do jogi są delikatne i podatne na zabrudzenia.

Klocek do jogi – niezastąpione akcesorium

Oprócz maty, bardzo pomocnym i wygodnym dodatkiem jest klocek do jogi. Element ten jest polecany zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym. Klocki do jogi pełnią rolę podpórki i czynią wszystkie ćwiczenia bardziej komfortowymi. Posiadanie odpowiednio wybranego klocka do jogi urozmaici nasze ćwiczenia i pozwoli nam wykorzystać go na wiele sposobów. Klocek do jogi może być drewniany, korkowy lub piankowy. To od naszej wygody i wymagań zależy, na jaki typ klocka się zdecydujemy.

Klocek do jogi należy dobrać względem materiału, wagi i wielkości. Ze względu na jego liczne zastosowania, warto zainwestować w taki klocek, który posłuży nam przez wiele miesięcy, a nawet lat.