Kupując miód w sklepie można zauważyć, że na etykiecie zawsze znajduje się informacja „najlepiej spożyć przed…”.
Termin ważności miodu – czy data na etykiecie jest istotna?
Produkty przeznaczone na rynek spożywczy muszą zawsze posiadać informację o terminie przydatności. W przypadku miodu jego minimalna trwałość wynosi 36 miesięcy, od daty rozlewu, ale produkt ten w zasadzie nie może się zepsuć.
Pszczelarze mają obowiązek umieścić na etykiecie miodu jego minimalną datę zdatności do spożycia, ponieważ tego wymaga od nich prawo. Miód z reguły się nie psuje, a wszystko dlatego, że w jego składzie znajduje się nadtlenek wodoru i to właśnie on odpowiada za jego właściwości antybakteryjne.
Ponadto miód zawiera w sobie naturalnie występujące konserwanty – flawonoidy, które charakteryzują się właściwościami przeciwutleniającymi i grzybobójczymi. Oprócz tego warto spojrzeć na wartości odżywcze miodu, które również mają wpływ na jego wieloletnią trwałość.
Produkt ten składa się z samych węglowodanów prostych, które niekorzystnie wpływają na rozwój mikroorganizmów, a dodatkowo jego odczyn kwasowo-zasadowy niweluje problem gromadzenia się bakterii. Ten naturalny wytwór matki natury nie posiada zatem terminu ważności i może stać na półce latami.
Jednakże bardzo istotne jest, aby był on przechowywany w odpowiednich dla niego warunkach.
Czy miód może się zepsuć?
Niestety zdarzają się czasami sytuacje, kiedy niedługo po zakupie miodu, zaczął on pleśnieć. Wynika to z faktu, że produkt ten potrzebuje sterylnych warunków, aby jego trwałość zachowała się przez długie lata.
Wina szybko psującego się miodu może być bezpośrednio związany z pszczelarzem, który nie dopilnował odpowiedniej i sterylnej procedury rozlewania miodu, ale również błąd może leżeć po stronie konsumenta. Wiele osób nie wie, że miód powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, gdzie nie ma dostępu do światła słonecznego.
Doskonałym miejscem na miód jest piwnica lub spiżarnia, gdzie panują odpowiednie warunki dla tego produktu. Oprócz tego innym, również dobrym rozwiązaniem, jest przechowywanie miodu w lodówce. Warto jednak zaznaczyć, że produkt ten powinien być umieszczony w specjalnych pojemnikach – w tym przypadku bezkonkurencyjne są słoiki szklane na miód.
Słoiki szklane na miód – jakie jeszcze mają zalety?
Opakowania szklane mają bardzo wiele zalet, przez co wielu producentów ponownie wróciło do sprzedaży produktów w taki sposób pakowanych. W przypadku miodu, słoiki wykonane ze szkła są bez wątpienia najlepszym wyborem, a pszczelarze zazwyczaj nie sięgają po inne rozwiązania.
Słoiki szklane na miód są obojętne chemicznie – tym charakteryzują się również inne opakowania wykonane z tego materiału. Szkło nie ma wpływu na żywność i nie reaguje z zawartymi w danym produkcie substancjami. Słoiki szklane na miód skutecznie chronią produkt i zapobiegają wytracaniu witamin, jak również innych wartości odżywczych.
Ponadto szkło jest wolne od szkodliwych substancji chemicznych, które mogą znajdować się np. w plastiku i tworzywach sztucznych. Słoiki szklane na miód zapewniają sterylność i higieniczność – wszystko dlatego, że struktura szkła utrudnia rozwój bakterii i grzybów. Oprócz tego opakowania szklane nie przepuszczają gazów i płynów, dzięki czemu chronią dany produkt przez szkodliwymi czynnikami.
Słoiki szklane na miód pozwalają na szczelne zamknięcie produktu, dzięki czemu skutecznie uchronią go przed rozwojem niekorzystnych mikroorganizmów. Nic zatem dziwnego, że pszczelarze tak chętnie decydują się na słoiki szklane na miód. Rozwiązanie to jest najlepsze i nie ma sobie równych.